През месец март в община Смолян започва във всички детски градини и училища здравно-образователната програма за борба с тежките последици на инсулта „Бързи герои 112“, която е насочена за деца и ученици от 6 до 9-годишна възраст,съобщават от местната администрация.
По този повод се проведе среща в общината, в която участваха директори, преподаватели, медицински специалисти и националният координатор на "Бързи герои 112" Елица Хадживълчева, която е и председател на фондация „Сърце до сърце за България“. Зам.-кметът Марин Захариев посочи, че нашата община е първата в Югозападна България, която прие да партнира на фондация „Сърце до сърце за България“ по тази програма, защото вярваме в това, че ако всеки от нас, дори и децата в по-ранна детска възраст, реагираме навреме и разпознаем признаците на мозъчния инсулт, то пострадалият има шансове да бъде спасен.
Той припомни, че през месец декември, миналата година в община Смолян се е провела среща между представители на общината, РУО, РЗИ, МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ и Хадживълчева. Всички присъстващи на официалната среща са се обединили около необходимостта от провеждане на тази програма и в нашата община. Двигателят на програмата е г-жа Хадживълчева, а ние ще помагаме, за да продължим до истинската цел – повече хора с инсулт да получат своя шанс за лечение и живот, каза още Захариев.
Програмата е подкрепена от Световната организация по инсулт, Angels Initiative, Българското дружество по неврология и Министерството на образованието и науката. Тя е част от инициативата „Училища за здраве в Европа“ на Световната здравна организация и ЮНЕСКО.
Хадживълчева представи здравно-образователната програма за борба с инсулта „Бързи герои 112“ и разясни нейната методика.
Тя дава възможност на децата, техните семейства и училищата да разпознават по-лесно симптомите на инсулт и да оказват първа помощ чрез позвъняване.
Източник: Smolyan.bgvesti.NET