По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Смолян към края на декември 2022 г. нарастват с 1.3% спрямо края на септември 2022 г. и достигат 31.4 хил., като нарастването на наетите в частния сектор е с 2.9%, а в обществения сектор има намаление с 3.1%.
Спрямо края на третото тримесечие на 2022 г. най-голямо увеличение на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Култура, спорт и развлечение”, „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Селско, горско и рибно стопанство”. Най-голямо намаление на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейностите „Административни и спомагателни дейности”, „Операции с недвижими имоти” и „Производство и разпространение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива”.
През четвъртото тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата за област Смолян намалява спрямо трето тримесечие на 2022 г. с 4.6% и достига 1 265 лв. при 1 879 лв. за страната. За обществения сектор средната месечна работна заплата е 1 688 лв., а за частния – 1 110 лева.
Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през четвъртото тримесечие на 2022 г. са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в икономическите дейности „Образование”, „Финансови и застрахователни дейности” и „Селско, горско и рибно стопанство”. Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности „Транспорт, складиране и пощи”, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” и „Строителство”. В сравнение с останалите области на страната през четвърто тримесечие на 2022 г., област Смолян е на 25-то място по показател „средна брутна работна заплата”. След нас са само областите Видин, Кюстендил и Благоевград
Средна брутна месечна работна заплата по области
през четвърто тримесечие на 2022 година