Родопи филм фест (RIFE) ще представи в Смолян над 50 заглавия


Третото издание на международния документален Родопи филм фест (RIFE) ще представи в Смолян над 50 заглавия с  многообразни теми от различните аспекти на човешкия и биологичен свят, който познаваме днес, съобщи Михаела Люцканова от RIFE.

Официалното откриване на фестивала е на 6 юли от 19.00 часа, в амфитеатъра пред Регионална библиотека „Николай Вранчев”, където ще бъде представена премиерата на „Любов, дойчмарки и смърт“, филм на германския режисьор Джем Кая. След прожекцията всички зрители са поканени на концерт на основателката на група Rosenquarzexpress Илияна Бешкова.

В рамките на тридневна състезателна програма от 6 до 9 юли ще бъде представена актуална селекция от документални филми с вдъхновяващи теми, обещаха организаторите. Входът е свободен.

Основен фокус на изданието е екологията и опазването на биоразнообразието. „Зрителите могат да очакват отлична филмова селекция – истински факти за правата на жените, мъжете, животните, природата и екосистемата ни. Ще преминем през вечните теми за любовта и ще стигнем до войната, обичаите, бракониерството, законите, професиите и изкуството. Мотото на изданието е „На лов за боклук“, вдъхновено от филма на режисьорa Филип Фенвик, чието заглавие ще видим в конкурсната програма на фестивала“, отбеляза Люцканова.

7 юли е изцяло посветен на екологична тема, в която зрителите могат да очакват поредица истории, като „Илюзия за изобилието“ на режисьорите Ерика Гонзалес Рамирес и Матийо Литаер. Филмът е разказ за глобалната надпревара в борбата за защита на природата и насрещния корпоративнен и правителствен тормоз.
„Triple F“ на режисьорката Симона Теохарова е друг зелен документален филм отразяващ разнообразието на активизма. „Обръщаме внимание и на бразилския
„8 Милиарда: всички сме отговорни“ на режисьорското трио Андреа Флорес Урушима, Сезар Шунди Ивамизу и Нелсън Као. В програмата ще видим важни заглавия като „Мил поздрав от антропоцена“ на Лукас Акерман, “Самотни дъбове” на Фабиана Фрагале, Килиан Кулендал, Йенс Мюлхоф, „Течения към Севера“ на Стефен Кронес.  Документалните разкази ще представят и няколко истории посветени на животинското царство – очаквайте в програмата „Викът на Какадуто “ на режисьорите Тим Браун и Майкъл Портуей;  „Изгубеният дракон“ на Алекс Споерндли и Тобиас Шрайнер; „Тяло към рога“ на Венсан Бенедети-Икарт и Иполит Буркхарт-Улен; „Без“ на Лука Папич и „Догументъри“ на Илина Перянова“, посочи Люцканова.

Документалистиката “Черните мамби” на Лена Карбе ще въведе зрителите в света на първите жени рейнджерки в Африка, чиято не лека мисия е да опазват Голямата петорка от животни.

На 8 юли всички зрители и гости на града ще могат да се включат в реализирането на зелената инициатива на фестивала за почистване на отпадъците в района на новия център на Община Смолян,  заедно с екипа на Общината.

Във фокуса на фестивала ще бъдат страните Германия, Гърция и Турция, като ще бъдат представени и най-добрите премиерни документални филми между които  „Моето име е щастие“ на Айше Топрак и Ник Рийд.  С„Кралицата на порното“  фестивалът ще бъде закрит. Специална изненада за публиката в Смолян ще бъде срещата с екипа на това многоочаквано заглавие.

Международно жури ще определи наградите в конкурсните категории от състезателната селекция късометражни, среднометражни и пълнометражни документални филми. Членове на журито в международния пълнометражен конкурс са Мира Сталева – част от екипа на София Филм Фест и член на Европейската филмова академия, и Луц Пенерт, писател и режисьор от Германия, както и Сибел Текин – активист и документален режисьор от Турция.

Късометражният и среднометражен конкурс ще бъде журиран от Петя Накова – документален режисьор и писател, Янис Колозис – режисьор от Гърция, Енсар Алтай – режисьор от Турция. 

Специални гости на фестивала ще бъдат Селим Йълдъз – режисьор турския филм “Монолог” и Йенс Мюлхоф, един от тримата режисьори на прекрасната документалистика “Самотни дъбове”.

От България ще бъдат представени знакови филмови заглавия, сред които ще гостуват екипите на “Една провинциална болница”, “Нямаш място в нашия град” на режисьора Николай Стефанов, “Моят Чичо Любен” на Никола Бошнаков и Георги Стоев-Джеки. Публиката може да очаква още интересни международни гости и съпътстващи фестивални събития.

Международният документален Родопи Филм Фест се организира от Бул Док ЕООД, съорганизатор Гьоте-институт България, с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“ и Министерство на културата. Oфициален партньор на събитието е Община Смолян, и партньор Регионална библиотека „Николай Вранчев“ – гр. Смолян.

Източник: Smolyan.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини