Световната асоциация на календарите иска годината да има 364 дни.
Това предложение е внесено като проект в ООН. По-голямата част от страните по света, в това число и България, използват Григорианския календар. Според него годината има 365 цяло и 242 дни и този календар е свързан с обиколката на нашата планета около Слънцето, предаде bTV. Световната асоциация на календарите предлага нов календар, в който всяка година ще започва в неделя и всички дни от нея ще бъдат фиксирани.
"Нека да се броят дните до 364, а след това ще има един допълнителен ден, който ще бъде примерно втора събота. В предложение давано преди години от ООН има почти аналогично предложение, с тази разлика, че не последния ден от годината ще бъде допълнителен, а първият ден от следващата година", коментира д-р Таню Бонев, директор на Института по астрономия.
Според новото предложение за календар, всяко тримесечие ще има по 91 дни, като първите месеци на всяко ще съдържат 31 дни. Това прави общо 364 дни годишно. Световната асоциация на календарите смята, че новото летоброене ще бъде плюс от икономическа гледна точка. Така ще се пестят огромни средства за печатането на календари, защото той ще бъде постоянен. Учените обаче не виждат смисъл от приемането на нов календар, който да замести Григорианския.
"Само 100 години назад да се върнем и ще настане пълен хаос в нашата история. Ние няма да можем да кажем за дадено събитие във вторник ли се е случило или в сряда. По този нов календар кога е бил Великден в минало време, например", каза Бонев.
Българската православна църква все още няма официално становище по въпроса за въвеждането на нов календар. Висшите ни духовници вероятно ще бъдат против него, тъй като това означава промяна в подреждането на всички православни празници.