Синдикатите в рафинерията „Лукойл-Нефтохим" се събраха извънредно

При закрити врата в този час Координационният съвет на синдикатите на работещите в "Лукойл Нефтохим Бургас" провежда извънредно заседание, на което се обсъжда предприемането на конкретни действия, включително и протести, ако предложеното за отпадане на дерогацията на руския петрол бъде прието. От организацията съобщиха, че решението им ще бъде обявено по-късно днес.

В Координационния съвет на Синдиката на българските нефтохимици членуват над 5000 души, като само на територията на бургаската рафинерия са 1300. 

„Ще използваме всички законови методи и средства за защита на работните места на членовете ни”, заяви президентът на Синдиката на българските нефтохимици „Лукойл“ Павлин Ваковски. 

„Лукойл” си плаща всичко”, заяви пред медиите Президентът на Синдиката на българските нефтохимици „ЛУКОЙЛ“ Павлин Ваковски по повод очакваното внасяне на данъците от рафинерията след извънредното заседание.

Той увери, че Синдикатът на българските нефтохимици ще използва всички законови методи и средства, за да запази работните места на хората. Синдикалистът помоли политиците и всички, от които зависи заетите в рафинерията да запазят работните си места: „да спрат да развявават дерогацията като пешка и да я местят от ляво на дясно”.

Той обясни, че експертът Делян Лазаров е казал какво точно ще се случи при скоростна отмяна на дерогацията по време на заседанието на парламентарната комисия, „но никой не му обърна внимание. Петрол може да се вземе от две места – Черно море, Новоросийск, другото е през Босфора. Ако в последния момент търсиш петрол да внесеш, нормално е да има повишение на цените”, каза Ваковски и призова да има предвидимост и решенията да се съгласуват със специалистите.

Според икономиста Делян Лазаров поскъпването на суровината ще се отрази и на крайните цени. Лазаров изтъкна, че 5000 нефтохимици членуват в синдиката на „Лукойл”. „Средно 4 членно семейство, виждате как ще се отрази. В Бургаската рафинерия, „Лукойл” плюс сервизните организации са 3000 души. 1300 са пряко заети в нефтопреработката, отделно имаме IT компания и други компании, които са около 3000 души. Заедно с техните семейства са около 9000 души.  

„Не очаквайте от нас да сме крайни”, допълни Лазаров, но бе категоричен, че ще защитават работните си места. „Друго нефтопреработвателно предприятие в България няма, всичко, което обезценява труда ни, е неприемливо за нас”, допълни Лазаров.

БТА припомня, че преди месец Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" разпространи отворено писмо до институциите, в което предупреди, че отпадането на дерогацията ще повиши цените на горивата в България, а това от своя страна ще доведе и до по-висока инфлация. Синдикати днес обявиха, че ако се стигне до продажбата на рафинерията в Бургас, без работа там ще останат поне 1000 души. 

Предсрочният отказ от дерогацията (за преработка на петрол с произход Русия) ще доведе до проблеми със снабдяването на вътрешния пазар с достъпни горива, ще вдигне цените не само на горивата, но и на всички стоки и услуги в страната, посочиха от Синдиката на българските нефтохимици "Лукойл" през септември.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от България

Последни новини