Не се знае колко точно таблетки каптагон произвежда Сирия, но достоверни анализи сочат, че в тази индустрия се въртят поне 10 милиарда долара. Търговията с амфетамини се е превърнала в бизнес, който обогатява режима.
Военновъздушните сили на Йордания все по-често нанасят удари по цели в Сирия, които имат някакво отношение към трафика на наркотици и оръжие. „За политиците в Аман положението сериозно се изостря, тъй като контрабандистите наскоро започнаха да пренасят оръжия и експлозиви през границата и с това устремно увеличиха заплахата за сигурността в Йордания“, заяви пред ДВ експерт от Международната кризисна група за Сирия.
Досега Сирия не прави повече от това вербално да осъжда въздушните удари на Йордания. В неотдавнашно изявление на сирийското Министерство на външните работи и емиграцията се казва, че подобни удари по сирийски територии не могат да бъдат оправдани. В изявлението обаче се подчертава и това, че Сирия се стреми да овладее ситуацията, „без да се създава напрежение между двете държави“.
Хапчетата са по-евтини от алкохола
В продължение на години произведените в Сирия амфетаминови препарати като хапчетата каптагон (фенетилин) се контрабандират към Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив, където са особено популярни както сред управляващите елити, така и сред обикновените работници. Нека не забравяме, че в такива държави амфетаминовите хапчета са по-малко табу от алкохола - и са много по-евтини.
Логично Саудитска Арабия оказва натиск върху Йордания за ограничаване на трафика на наркотици от Сирия. Същевременно и в Йордания се надига загриженост, че страната може да се превърне от обикновен транзитен маршрут в нов пазар за потребление на наркотици, казва пред ДВ Криси Стенкамп, преподавателка в Оксфорд.
Колкото до усиления трафик на оръжия към Йордания – той създава тревоги най-вече на фона на продължаващите сражения между Израел и Хамас в Газа, а и с оглед на многочисленото палестинско население на Йордания. Сирия официално твърди, че полага всички усилия, за да ограничи трафика, доколкото това е и съществен елемент от завръщането на страната в Арабската лига.
„Йордания изигра важна роля за завръщането на Сирия в Арабската лига през май 2023 г.", казва Стеенкамп пред ДВ. Въпреки това „дипломатическите опити за справяне с трафика по-специално на каптагон не дадоха реален резултат“.
Части от сирийския режим са замесени в трафика
Едмунд Ратка, ръководител на офиса на фондацията „Конрад Аденауер“ в Йордания смята, че Аман води противоречива двойна стратегия спрямо Сирия: сътрудничество с режима на Асад и военен сблъсък с контрабандните мрежи. Противоречива е, защото части от сирийския режим активно подпомагат подема на наркодържавата.
Каптагон, укрит в пратки с портокали Снимка: ANWAR AMRO/AFP
През март 2023 г. Съединените щати наложиха санкции на двама братовчеди на Асад заради трафик на амфетамини. Месец по-късно Европейският съюз също санкционира въпросните двама и наложи санкции на още 10 души и структури.
„Търговията с амфетамин се е превърнала в бизнес модел, ръководен от режима, който обогатява най-близкото обкръжение на управляващите. С така осигурените приходи режимът съумява да поддържа политиката си на репресии срещу цивилното население“, пише в изявление на Съвета на ЕС.
Доколкото този бизнес е напълно незаконен, не съществуват и официални данни колко таблетки амфетамин се произвеждат в Сирия. На базата на конфискуваните количества обаче може да се направи благонадеждно предположение.
Конфискуваните количества постоянно нарастват
Според доклада на Службата на ООН по наркотиците и престъпността конфискациите на амфетамини в Близкия изток са се увеличили повече от два пъти - от около 42 тона през 2020 г. до около 89 тона през 2021 г. Разследване на агенция Франс Прес през ноември 2022 г. също стигна до заключението, че дори при ниска средна цена от 5 долара за таблетка и ако се предположи, че поне 4/5 от доставките достигат целта си, в каптагоновата индустрия в Сирия се въртят поне 10 милиарда долара.
Нека да припомним, че след близо 13 години война Сирия е разпокъсана страна, където опозицията държи райони в североизточната и северозападната част, а Русия и Иран оказват политическо влияние в столицата Дамаск и в южната част.
„Тези удари (въздушните удари на Йордания - б.ред.) вероятно ще ограничат трафика на наркотици в краткосрочен план, но наркотиците и оръжията ще продължат да текат, освен ако Йордания не постигне споразумение със сирийския режим и с неговия съюзник Русия“, казва анализаторът от Международната кризисна група пред ДВ.
Откакто Русия започна завоевателната си война срещу Украйна, руското присъствие в Южна Сирия, близо до границата с Йордания, е намалено. Благодарение на това допълнително влияние в региона спечелиха подкрепяните от Иран милиции, които използват контрабандата като източник на доходи.
Мрежи, които са извън контрола на Сирия и Русия
„А в резултат се появиха международни престъпни мрежи, които са извън контрола на сирийската държава или Русия“, казва Ратка от фондацията „Конрад Аденауер“. Междувременно изглежда, че се развиват процеси, които никак не са по вкуса на Дамаск: Йордания установява контакти с локални лидери в Южна Сирия с цел да обуздае трафиците.
Тези региони, които досега са лоялни към диктатора Асад, имат обаче зад гърба си сериозна опозиционна традиция. През последните седмици движението „Риджал ал-Карама“, най-голямата военна фракция в сирийската провинция Суейда, близо до границата с Йордания, изрази готовност да координира действията си с йорданската армия в борбата срещу контрабандата през границата.
случайно да знаете на кого викат Киро каптагона?