Ислямизмът в Русия: защо подценяват заплахата?

Руските власти се опитват да обвинят Украйна за атентата в Москва. Но именно войната срещу Украйна води дотам, че други заплахи и техните причини остават на заден план.

Има определени индикации, че покрай войната срещу Украйна и репресиите срещу опозицията Путин и неговото обкръжение са спрели да обръщат достатъчно внимание на заплахата от ислямски тероризъм. Така например на 19-и март Путин отхвърли предупреждението от страна на САЩ за възможно нападение като извършеното в петък вечер в „Крокус сити хол „в Москва. Той обвини американското правителство в „опит за сплашване и дестабилизиране“ на руското население, отбелязва АРД.

При това неотдавна - в началото на март - специалните части на ФСБ избиха шестима мъже в Севернокавказката република Ингушетия, припомня германската обществено-правна медия. Тя пише, че сблъсъците в град Карабулак са продължили  с часове. Както и - че по данни на руските власти убитите са били членове на „Ислямска държава“, участвали в множество „терористични престъпления“.

Мюсюлманските народи са ощетени

В Северен Кавказ, където голяма част от населението са мюсюлмани, през последните години никога не е било съвсем спокойно, а инвазията в Украйна допринесе за нови изблици на гняв, посочва АРД. В редица републики в Северен Кавказ се стигна до протести във връзка с мобилизацията за войната срещу Украйна. През септември 2022-а година протестиращите в Дагестан бяха разпръснати с насилие. Поводът: от този и други региони далеч от големите руски градове бяха мобилизирани непропорционално много хора, което даде отражение и върху големия брой жертви оттам.

Путин се опитва да успокои войниците и техните близки с парични помощи и действително икономическото положение за мнозина там се е подобрило, отбелязва още германската обществено-правна медия. Но наративът за Русия, която превъзхожда другите народи заради славянската си история и християнските си ценности, не е съвместим с наратива за Русия като многонационална държава. Така другите етноси се чувстват още повече като хора второ качество.

Радикализацията в Русия

Това важи в още по-голяма степен за гражданите на Южен Кавказ и Централна Азия, милиони от които работят в Русия срещу минимално заплащане, пише АРД. А бленуваният руски паспорт се превръща в капан, когато мъжете биват призовани в армията. Това стана причина за радикализацията на млади мъже от Таджикистан и други централноазиатски държави включително в метрополии като Москва. Така стана по-лесно те да бъдат вербувани за бойци в „Ислямска държава“ и да бъдат изпратени в Сирия и Ирак например.

Германската обществено-правна медия подчертава, че изключително голям брой граждани на Таджикистан са се присъединили към „Ислямска държава“ и подразделението ѝ Хорасан. АРД посочва, че раждаемостта в Таджикистан е висока, 52 процента от населението са под 25 години. Но родината не може да им предложи перспективи.

Врагът Русия

Към това се добавя дългата 1360 км граница с Афганистан. От изтеглянето на САЩ и техните съюзници през 2021-а година управляващите там талибани и други терористични организации в Таджикистан и извън страната се опитват да увеличат влиянието си - а Русия се възприема все повече като враг, включително във връзка с подкрепата, която оказва на диктатора Башар Асад в Сирия.

За да ограничи максимално заплахата от проникване на ислямски терористи в страната, руското ръководство инвестира значителни средства в Таджикистан. Дълго време на място имаше и силно руско военно присъствие. Но в хода на войната в Украйна и оттам бяха изтеглени части, информира АРД.

Сегашното твърдение на ФСБ, че вероятните извършители на атентата в Москва са таджики, свързани с Украйна, се натъква на масово недоверие, продължава германската обществено-правна медия. Тя отбелязва, че и това е последствие от политиката на Путин спрямо мюсюлманските малцинства.

 

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини