В първия ден на май отбелязваме Международния ден на труда.
Историята на празника се свързва с работническото движение през 19 век и работническите протести за зачитане на социалните права.
Началото му идва от далечната 1886 г. и е поставено в САЩ. Тогава профсъюзите провеждат национална стачка, в която се включват повече от 300 000 работници. Издигнато е искане за 8-часовият работен ден да стане норма.
При протестите, които продължават дни наред, се стига до сблъсъци с полицията. В Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите. В безредиците загиват четирима души, а около 200 са ранени.
На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива полицай, шестима други са ранени.
Три години по-късно-през 1889 г. учредителният конгрес на Втория интернационал в Париж призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 г.от Международната конференция на социалистите в Амстердам идва призив за обединение на социалдемократически партии и профсъюзи от всички държави за демонстрация на 1 май. Призивът е за мир и отново искането е за официално признаване на 8-часовия работен ден.
Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е важно всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май.
Впоследствие в страните от бившия социалистически блок празникът е натоварен с пропагандни послания и е използван за противопоставяне на западния модел на развитие.
В България 1 май става официален празник през 1939 г. След след 1944 г. се отбелязва ежегодно. Той се чества мащабни работнически манифистации по площадите.
В Хасково за пръв път 1 май започва да се отбелязва през 1901 г.
Първомайската манифестация никога не е отменяна по времето на тоталитаризма. Дори и след аварията в Чернобил 1986 година, масите послушно маршируват под отровния дъжд, който се излива на 1 май.
След падането на тоталитарния режим този ден запазва символиката си и продължава да е официален празник и неработен ден. Отпадат обаче официалните и организирани масови държавни мероприятия.
Альоша Курникоф
да