Директорът на Регионалния етнографски музей-Пловдив представя своя книга в Малево

Изображение 1 от 3

    На 13 юли 2024 г. (събота) от 11 часа в НЧ „Отец Паисий 1909“ с. Малево ще бъде представена книгата на директора на Регионален етнографски музей – Пловдив - доц. д-р Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“

    Представянето на забележителният труд на автора, чийто роден край е село Малево ще бъде своеобразен празник за малевци и част от традиционния събор на селото, който започва на 12 юли и ще продължи с богата и весела програма до вечерта на 13 юли 2024 г. Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Чепеларе.

    За монографията на Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“ , проф. д.н.к. Васил Марков от Югозападен университет „Неофит Рилски“ пише:
    „Четейки забележителната по своята научна и едновременно художествена стойност, монография на доц. д-р Ангел Янков „Градиво за старите родословия на село Малево, Долен Рупчос. Историко-етноложко изследване“, човек неминуемо и съвсем естествено си задава въпроса: Откъде започва България? За мен, на този труден, но и едновременно много съкровен, за всеки българин, въпрос отговаря книгата на доц. Янков. Книга, написана с много любов, с бликащо родолюбие, с всеотдайност и едновременно с професионализма на изграден историк и етнолог.
        На пръв поглед, изследването има най-вече регионален характер – посветено е на родовата история на село Малево и Долен Рупчос – родният край на автора. В това отношение книгата на доц. А. Янков има неоценим принос като културно-историческо и етноложко изследване за този изключително интересен регион от нашата страна.
    Големият принос на тази книга се състои в това, че тя ни кара, съпреживявайки написаното от автора за толкова много достойни родове на родопчани от Долен Рупчос, да се запитаме за това, кои сме ние?! От къде идваме и накъде отиваме?! Какво носим в сърцата си от детството, какво притежаваме от достойнствата на семействата и родовете си, от красотата и неповторимото излъчване на родния ни край? Кара ни да се замислим колко много са нужни изследванията от този тип в нашия забързан и силно глобализиран свят, в който, разпилени по лицето на земята и обладани от отчуждението, отдавна сме забравили за топлината и уюта на родното огнище.
    Значим научен принос за мен има анализа, който авторът на книгата прави, върху народната вяра от Долен Рупчос. Анализ, посветен на вярата за магическата сила на името на човека, на неговите пожелателни и апотропейни функции. Името, за което от най-дълбока древност се вярва, че носи същността на човека и в което е кодирана неговата съдба.
    Монографията на доц. А. Янков е изградена върху много богат изворов материал, включващ семейните, родовите и поселищни предания и легенди, умело и професионално контролирани, като информация, чрез класическите исторически писмени извори.
    Впечатляващо място сред историческите и етноложките източници на монографията на доц. Ангел Янков заема огромния снимков материал, открит при теренните проучвания и анализиран от автора. В книгата са публикувани повече от 600 черно-бели снимки, от които достолепно ни гледат лицата на достойни българи, мъже и жени – родопчани, от изследвания регион. Снимковият материал в тази книга далеч не е само илюстрация на текста, а и безценен визуален извор за ландшафта, архитектурата, бита и поминъка на българите от село Малево и Долен Рупчос през последните 100-120 години".

    Представянето е част от празничната програма за традиционния събор на село Малево. Предвидена е и богата фолклорна програма.
     

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини