Две милиардерски деца се ожениха в Мумбай този уикенд. Според медийни публикации това може да е била най-скъпата сватба в историята - в държава, в която стотици милиони живеят в бедност.
В Индия Мумбай е известен като градът на милиардерите. И точно там този уикенд Анант Амбани, синът на най-богатия човек в страната - собственика на конгломерата Reliance Industries Мукеш Амбани, се ожени. И то не за кого да е, а за Радхика Мерчант, която също е дъщеря на милиардери - майка ѝ и баща ѝ са фармацевтични магнати. Празненството се проведе само на няколко километра от най-голямото гето в Индия.
Месеци тържества с множество знаменитости
Празненствата всъщност не започват отсега, а продължават вече от месец наред. И включваха както обиколка из Средиземно море с круизен кораб, така и концерти на изпълнители като Кейти Пери, Риана и Джъстин Бибър. Естествено, имаше и шоу със звезди от Боливуд, на което гости бяха Бил Гейтс и Марк Зукърбърг.
В кулминацията на тържествата този уикенд се включиха не само знаменитости като певеца Ник Джонас и съпругата му - актрисата Приянка Чопра, но и премиерът на Индия Нарендра Моди. Колко точно е струвала сватбата не е ясно, но според Times of India похарчените пари може да надхвърлят един милиард долара, което би я превърнало в най-скъпата сватба в историята.
Женитбата е най-важното събитие в живота на индийците, обясняват местни сватбени агенти. Семействата започват да събират пари за бъдещето тържество още с раждането на детето. Наред с предпразничните и следпразничните тържества, самата сватба продължава с дни и е съпроводена от различни хиндуистки церемонии.
Откъде е богатството на Амбани
Мукеш Амбани е не само най-богатият индиец, а и най-богатият човек в Азия, информира АРД. Той наследява бизнеса на баща си в сферата на рафинирането на петрол и петрохимикалите. Впоследствие разширява дейността си и в други сектори, като днес той е и най-големият медиен магнат в Индия.
Възможно е милиардерът Амбани да печели и от войната в Украйна, предполага германската обществено-правна медия, тъй като от нейното начало насам Индия е най-големият клиент на руски нефт. Заради западните санкции руските държавни концерни продават горивото на по-умерени цени, след което рафинериите на Амбани го преработват и го продават по-скъпо. Включително в Европа.
Милиардери с близки връзки до властта
Конгломератът, който Амбани управлява, е най-големият данъкоплатец в Индия. Интересни въпроси повдига темата как държава е помогнала на бизнеса му, коментира пред АРД журналистът Палагуми Сайнат. Той е убеден, че хората като Амбани са станали богати благодарение на индийската държава.
Днес в Индия има над 200 милиардери. Те са натрупали състоянието си предимно с държавни договори - с права за добив или приватизиране на държавна собственост, казва Сайнат. Така голяма част от държавните ресурси е преминала в ръцете на малцина.
Близостта на Амбани до властта се доказва и от факта, че премиерът е гост на сватбата. Конгресният център, в който тече празненството, е окичен с плакати на Наредра Моди, улиците около сградата са блокирани от дни, разказва АРД.
Как се живее на пет квадратни метра
Само на няколко километра от мястото на грандиозната сватба се намира Дарави - най-голямото гето на Индия. Там живеят бедни хора като 38-годишния Абдрар Ансари, който дели със семейството си едно-единствено помещение.
Готвенето, спането и прането за петимата членове на семейството се извършват на площ от пет кв. метра. Когато вали, жилището им се наводнява. Да дадеш стотици милиони долари за една сватба? Ансари просто се надява на по-добро заплащане. "Ако богатите понякога се замисляха за нас, вероятно бихме били в по-добро положение", посочва мъжът пред АРД.
В рамките на сватбата Амбани са организирали и множество благотворителни прояви. Една от тях е финансирането на женитбатана над 50 индийски двойки, които не са могли да си позволят сватба. Ансари също не разполага с възможности да осигури зестрата на дъщеря си. Палагуми Сайнат разказва пред Анете Камерер от АРД за случаи, в които бащи се самоубиват - отчаяни от това, че не могат да омъжат дъщерите си поради липсата на средства.