Горят хиляди декари борови гори край Стара Загора
Борбата с огнената стихия, обхванала различни населени места у нас, продължава и днес - на фона на червения код за жеги, обявен за днешния 16 юли.
От 6 часа тази сутрин магистрала „Хемус“, която бе затворена заради пожара край селата Слънчево и Припек, отново е отворена. Отворен е и стария път край Побитите камъни. Екипи на пожарната правят непрекъснати обходи на района.
През цялата нощ продължиха опитите за спиране на разпространението на големия пожар, който избухна в късния следобед в понеделник над Стара Загора. Горят хиляди декари борови гори. Периметърът на площта, обхваната от огъня, е около 12 километра. Има общо шест огнища. През нощта тежка техника от Мини „Марица Изток“ започна да прави просеки, за да се спре разпространението на огъня към курорта Старозагорски минерални бани, към вилни зони в района и към село Пряпорец. Още в първите часове на пожара в гасенето се включиха доброволци, които успяха да спасят къщи. Огънят обаче погълна няколко постройки. За овладяване на пожара се включват още хора. Днес се очаква и подкрепа по въздуха.
„Всички институции са на място, но пожарът е върхов. Има и сериозен вятър, който го разпространява“, заяви пред Нова тв кметът на Стара Загора Живко Тодоров. „Ситуацията остава тежка. Продължава работата на терен. В момента също имаме много доброволци. Над 100 души със седем пожарни автомобила са на място. Периметърът на пожара е около 12 км, като има различни огнища. На този етап няма пострадали хора“, каза и секретарят на общината Николай Диков.
„Ще получим помощ по линия на международното сътрудничество от ЕС. Изискали сме го. От съседна Румъния имаме два самолета и два хеликоптера, като двата самолета ще бъдат насочени за овладяване на пожара в Хасково, а двата хеликоптера ги чакаме тук. Вероятно ги очакваме около обяд, тъй като нощно време не летят. Чакаме още два наши хеликоптера“, уточни пред БНТ Методи Марков - областен управител на Стара Загора.
Тежко остава състоянието на доброволеца, който пострада при пожарите в Сакар. Той е със 75% изгаряния в клиниката в Пловдив, предаде и БНТ. Пожарът в Сакар край Свиленградско е локализиран на всички фронтове и е под контрола на пожарната. Остава едно огнище в посока с. Студена, по което се работи за локализирането му. Всички 17 екипа на пожарната остават на място, за да следят ситуацията и имат готовност за реакция при необходимост. Остава в готовност и тежката техника. Общината ще заседава днес, за да реши да се отпуснат 20 000 лева за пострадалите фермери, за да се купи фураж за животните, тъй като пасищата в района са унищожени.
„Доброволците трябва да се допускат до пожара с наши служители. Трябва да бъдат обучени“, поясни заместник-директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Любомир Баров. В повечето села 100% от пасищата за животните са унищожени.
Червен код
Днес е обявен червен код - най-високият по четиристепенната система за предупреждение, за отделни общини в най-югозападната част на страната и по поречието на Дунав. В област Благоевград червен код, или над 41 градуса жеги, е издаден за Петрич, Сандански, Струмяни, Кресна и Симитли. В област Плевен червен код е издаден за Долна Митрополия, Долни Дъбник, Плевен, Гулянци, Никопол, Искър, Белене, Червен бряг, Кнежа. В област Велико Търново в червено е Свищов. В област Русе най-висока степен на опасност е прогнозирана за Иваново, Сиво поле, Две могили, Русе, Борово и Ценово.
Максималните температури ще са между 37° и 42°, в София - около 37°.
Без камиони
Днес от 13 до 21 ч. поради очакваните високи температури - над 35 градуса - се ограничава движението за камиони над 20 т по пътни участъци в 9 области. Това са областите Русе, Шумен, Варна, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Разград и Силистра. В областите Шумен и Варна временно ще бъде ограничено движението в отсечка от АМ „Хемус“ от 311-и км при Буховци до 376-и км при Невша и от 376-и км до 425-и км в област Варна.
Спирането на тежкотоварния трафик в определени участъци от републиканската пътна мрежа в следобедните часове, когато температурите са най-високи, е за да се минимизират рисковете от деформации на пътната настилка и да се опази живота и здравето на пътуващите. При спиране на движението, тежкотоварните автомобили ще изчакват извън пътното платно на определени места, без да пречат на останалите участници. Ограничението не се отнася за моторни превозни средства, превозващи бързоразвалящи се храни, товари на температурен режим, живи животни и опасни товари.