Много скелети тракат в прокурорския гардероб

Като държи определени процеси на трупчета, държавното обвинение още повече затъва в политическото блато

Санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски се заканва да разкрие „потулените“ от прокуратурата преписки и дела, свързани с ПП-ДБ и президента Румен Радев. Не е виц. Пеевски, който разцепи ДПС, се заканва от десетина дни да извади потулените производства на хората, които разпознава като врагове. Вероятно той най-добре от всички знае как, кога и защо да бъде потулено едно дело/проверка. Все пак от скромен собственик на стар опел, стана мултимилионер, кариерата му мина през следствието и дори без малко да оглави ДАНС. Освен това от години е публична тайна влиянието на Пеевски в съдебната система. Тъй че - да, едва ли има друг, който знае тъй добре тънкостите на „потулването“. Сега, по модела „крадецът вика - дръжте крадеца“, Пеевски обяснява как Борислав Сарафов, който временно изпълнява длъжността главен прокурор след отстраняването на Иван Гешев миналия юни, е удобен на Румен Радев и на ПП-ДБ.

Всъщност всяко едно действие на Пеевски, свързано с разкриване на „потулени“ дела, допълнително ще експонира неговото влияние в съдебната система. Това само ще ни докаже за пореден път, че той има къртици навсякъде.

А прокуратурата сама отваря вратата за обвинения за потулени дела, като с години държи определени процеси на трупчета. Затова дори приказките на Пеевски да бъдат приети като бръщолевене на някой, който с гръм и трясък ще пропадне от политическата сцена, веднага могат да бъдат изредени куп дела, по които от години „се работи“ без ясен резултат. Въпросът е обаче дали наистина има обективни причини за бавенето им. Или става дума нарочното им шиканиране така, че

да бъдат активирани в подходящ (не за целите на правосъдието) момент.

Още през януари, когато Пеевски и Радев се замеряха с дела и преписки, прокуратурата обеща да има проверка по какво точно се работи, включително и „завещано“ от закритата спецпрокуратура. Обеща и информация за обществеността след това. Още я чакаме.

Списъкът можем да си го направим и без помощта на Пеевски. И той ще е много дълъг. Само че в него далеч няма да има само дела, свързани с ПП-ДБ. И самият Пеевски ще е начело с делата си „Магнитски“, образно казано. Защото такива дела никога не бяха водени срещу него, макар и службите на САЩ и Великобритания явно да имат достатъчно данни срещу него.

Освен това имаме и неслучайното активизиране на антикорупционната комисия срещу Румен Гайтански - Вълка и Ахмед Доган в последните дни. Разказът за това разследване беше първото прессъобщение на комисията, ръководена в момента от Антон Славчев, от 9 месеца насам. Славчев, чието уволнение се иска от ПП-ДБ, е сочен от тях като бухалка именно на Пеевски. Но, разбира се, сигурно става дума за съвпадение.

Депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова пък е призована за понеделник (12 август) в прокуратурата, за да даде показания по дело за разгласяване на класифицирана информация. Досъдебното производство се води заради изтекъл документ с гриф „секретно“, свързан с Турски поток по времето, когато Бориславова е началник на кабинета на премиера Кирил Петков. За това разследване пред парламента загатна председателят на ДАНС Пламен Тончев, докато беше изслушван във връзка с прословутите записи от партийната сбирка на ПП, разпространени от Радостин Василев, който след това с гръм и трясък напусна партията, която беше поредният му пристан след ИТН.

По време на изслушването на 30 май 2023 г. Хамид Хамид (ДПС, от кръга на Делян Пеевски) без връзка с основната тема пита Тончев какви действия предприема ДАНС „по предотвратяване на теча на класифицирана информация към средствата за масова информация - било вътре от службата, било от лицата, които по силата на закона са задължение да работят с класифицирана информация“. И Тончев разказва витиевато, как Софийската градска прокуратура разследва „извадка от наш документ с гриф „Секретно“, който беше публикуван на един интернет сайт“. Шефът на ДАНС допълва, че няма „информация да има повдигнато обвинение, но всъщност ние сме установили, че достъп до този документ са имали двама човека, които са извън състава на агенцията“.

С Лена Бориславова са свързани поне още 2 разследвания,

по които не е ясно какво се случва и дали просто не се държат на трупчета, тъй като и двете са образувани преди доста време. По едното се разследва договорът за правна помощ, подписан от Българската банка за развитие с адвокатска кантора, в която е работила Бориславова. Разследването започна през юни 2022 г. Другото е дело за документно престъпление, свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на Управителния съвет на Сдружение „Да опазим Корал“. Това разследване е образувано преди година, т. е. прокуратурата изобщо не бърза.

Прокуратурата може да бъде критикувана и за това, че още няма резултат от разследването дали бившият министър от правителството на Николай Денков и настоящ зам.-министър на електронното управление Александър Йоловски е бил притискан във връзка с обществени поръчки за стотици милиони. Йоловски твърди, че се е изплашил от Кирил Петков и Божидар Божанов. Последната известна информация е, че се чака експертиза, по която работят психолог, психиатър, съдебен лекар и... дерматолог. Защото стресът причинява дерматит. И това разследване ще закръгли година. А по него дори още не са разпитани нито бившият премиер и съпредседател на ПП Кирил Петков, нито бившият министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов, за които се твърди, че са стреснали Йоловски. Той обаче все така се движи с охрана заради страха си от тях. А негов разпит изтече „странно“ в определени медии преди изборите през юни.

„Видимо от предизборното изтичане на разпита на Йоловски, това досъдебно производство има

пропаганден характер, а не наказателноправен.

Забавянето на разследването обслужва единствено възможността за правене на внушения. В мой интерес е то да приключи максимално бързо, за да не бъде използвано за политически цели, както прави в момента Пеевски“, написа преди дни в социалните мрежи Божанов и призова за бързо, обективно, всестранно и пълно разследване по случая.

Точно това дължи прокуратурата - бързо и качествено разследване по всички дела, не само по избрани. И публичност на аргументите си защо прекратява даден казус. В противен случай сама се поставя в положението да бъде обвинявана, че потулва дела, или че умишлено ги държи на трупчета, за да обслужва нечий интерес. Когато го прави, остава без полезен ход, без значение дали действа или протака.

След дни ще стане година от убийството на Алексей Петров, сочен за идеолог на сглобката. Все още не сме чули правдоподобни версии за елиминирането му. Тъй че можем да спекулираме, че и това разследване е в графата „политически“.

Повече от година мина и от атентата срещу бившия главен прокурор Иван Гешев, който сложи началото на лавината от събития, довели до свалянето му от поста. Гешев се скъса да обяснява, че бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов трябва да бъде разпитан по разследването за взрива, защото смята, че е свързан с него. Самият Гешев, ако щете, и

дейността му начело на прокуратурата, си заслужават разследване.

Имаше намеци за близостта му с кръга на Мартин Божанов - Нотариуса, както и такива за Петьо Петров - Еврото. Но явно няма да доживеем.

Да не забравяне и преписките срещу Сарафов, по които работи специалният прокурор Даниела Талева. Публично известно е, че тя го проверява по случая „Осемте джуджета“, както и че първата преписка срещу него, свързана с имоти, беше прекратена заради липса на данни за престъпление.

Талева лично прави проверката по сигнала, който Николай Денков подаде срещу Сарафов в последния си ден като премиер. Тази проверка ще приключи най-късно до 11 август, когато ще стане ясно дали по случая ще бъде образувано разследване. И да е спазен този срок, и да е ясно, ние не сме разбрали. Нали е прокурор, Талева много бързо потъна в удобното мълчание.

Денков я сезира с твърдения за упражнен натиск от Сарафов върху тогавашния главен секретар на МВР Живко Коцев. В официалното съобщение на Министерския съвет пишеше, че се факти и обстоятелства, станали известни на Денков при изпълнение на служебните му задължения, пораждали основателни съмнения, че Сарафов е извършил престъпление. Живко Коцев подаде оставка като главен секретар на МВР, после я оттегли, а след това беше махнат от поста от кабинета „Главчев“ и президента Румен Радев. Коцев стана и обвиняем по т.нар. митническа афера, по която също има информационно затъмнение.

Наказателният процес е формален, обществените и политическите подозрения са едно, а доказателствата, които биха издържали в съда - съвсем друго. Но прокуратурата има върховната и безконтролна власт да е господар на разследванията, да решава кой да бъде или да не бъде обвинен, кого да прати на съд и с кого да тупа топката до откат. Но ако ще ни убеждава колко е политически независима, не е ли вече време да разчисти гардероба си от скелетите? Или и сега не е удобно, защото както за парламента, и там предстоят избори...

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини