Русия e изстреляла безпилотни самолети, крилати и балистични ракети към Киев и вероятно към други градове в Украйна, съобщиха военновъздушните сили на Украйна тази сутрин, предаде Асошиейтед прес.
Няколко серии от експлозии разтърсиха украинската столица в ранните часове на деня, което накара жителите да се подслонят в бомбоубежища. Кметът на Киев Виталий Кличко заяви, че службите за спешна помощ са били повикани в Голосиевския и Соломианския район на града. Съобщава се за един ранен от падащи отломки в Шевченковски район, каза Кличко.
„За всичко ще има отговор. Врагът ще го усети“, написа ръководителят на президентската канцелария Андрий Ермак на страницата си в „Телеграм“ след нападението.
По данни на украинските военновъздушни сили Русия е изстреляла няколко групи крилати ракети, придружени от изстрелване на балистични ракети, и на няколко безпилотни самолета, насочени към Киев.
Според украинските медии експлозия е отекнала и в Харков, втория по големина град в Украйна.
Броят на пострадалите при масовото нападение в Харков нарасна до 47 души, включително 7 деца. Трима души са били спасени от развалините.
Обстрелът идва ден след като руските военни съобщиха, че са прехванали и унищожили 158 украински безпилотни летателни апарата, насочени към няколко руски региона, в една от най-големите атаки по време на войната, която бушува от две години и половина.
Украинските сили са извършили най-голямата серия от удари с дронове срещу цели в Русия в нощта на 31 август срещу 1 септември. Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че руската противовъздушна отбрана е унищожила 158 украински дрона над 16 области. Това съобщават от Института за изследване на войната (ISW).
Кметът на Москва Сергей Собянин заяви, че руските сили са свалили два украински дрона близо до Московската петролна рафинерия в Капотня и че остатъците от дрон са повредили техническо помещение в съоръжението и са причинили пожар.
Руски източници публикуваха кадри от удара на украинския дрон върху Московската петролна рафинерия и малък пожар в района, въпреки че някои характеризираха пожара като нормално изригване на газ в съоръжението.
Ръководителят на района на Кашира Михаил Шувалов заяви, че украинските сили са атакували държавната електроцентрала Кашира в район Кашира, Московска област с три дрона.
Руското опозиционно издание Vazhnye Istorii отбеляза, че наличните данни от NASA FIRMS показват топлинни аномалии в Новолипецкия металургичен завод в Липецкая област, военно съоръжение за част от 106-та въздушнодесантна дивизия в Тулска област, два циментови завода във Воскресенск и Коломна, Московска област, и циментовия завод Ферзиково в Калужка област в нощта на 31 август срещу 1 септември.
Само данните на FIRMS от сайта в Тулска област изглеждат аномални, тъй като другите съоръжения рутинно излъчват топлинни сигнатури поради нормални индустриални дейности.
Украинските сили продължиха да извършват атаки в Курска област на 1 септември, но нямаше потвърдено украинско настъпление. Руски източници твърдят, че украинските сили са извършили атаки край Коренево; източно от Коренево при Матвеевка; североизточно от Коренево при Александровка; северозападно от Суджа при Малая Локня и Погребки; северно от Суджа при Камишевка; и североизточно от Суджа при Нижняя Паровая, Бахтинка и Нечаев.
Руски източник твърди, че руските сили са изтласкали украинските сили от Коренево, прочистили са Комаровка (югозападно от Коренево) и са контраатакували близо до Каучук (североизточно от Коренево).
Съобщава се, че части от отряда „Варвар“ на чеченския спецназ Ахмат действат близо до Черкаско Поречное (северно от Суджа).
Последните руски вътрешни проучвания сочат, че нахлуването на Украйна в Курска област все още не е променило значително руската вътрешна подкрепа за войната в Украйна.
Независима руска социологическа организация Levada Center публикува резултатите от месечно проучване на 30 август. Около 78 процента от анкетираните подкрепят руските военни операции в Украйна - увеличение от 75 процента през юли 2024 г. и 77 процента през юни 2024 г.
Най-ниското ниво на подкрепа е било през февруари 2022 г. - 68 процента от респондентите, като от тогава не е падало под 70 процента.
91 процента от анкетираните са притеснени украинските военни операции на руска територия. 57 процента от анкетираните не очакват втора вълна на мобилизация.
Данните показват, че руското общество като цяло изглежда не изпитва умора от войната, а това вероятно дава на Кремъл гъвкавост в изготвянето на стратегия за водене на продължителна война на изтощение срещу Украйна.
Арменският премиер Никол Пашинян потвърди на пресконференция на 31 август, че „Армения е замразила участието си в водената от Русия Организация на договора за колективна сигурност (ОДКС) на всички нива“, след като фактически се въздържа от участие в продължение на почти година.
Пашинян също така призна, че други правителствени служители и обществеността може да имат различни мнения относно решението на Армения да замрази участието си в ОДКС, но отбеляза, че арменското правителство в момента не вижда необходимост да преразгледа решението. Пашинян обаче заяви, че „Армения може да вземе друго решение“ в бъдеще.
Армения на практика се въздържа от участие в ОДКС, тъй като Пашинян и арменски представители не успяха да присъстват на няколко последователни събития на ОДКС - както политически срещи, така и военни учения - от средата до края на 2023 г.
Пашинян призна през февруари 2024 г., че Армения „по същество“ е замразила участието си в ОДКС, защото ОДКС „не успя да изпълни задълженията си в областта на сигурността“ към Армения, особено през 2021 и 2022 г.
Изглежда също, че Армения намалява двустранните си отношения в областта на сигурността с Русия и руските граничари напуснаха международното летище Звартноц в Ереван — където руските граничари служиха преди това от 1992 г. — на 31 юли 2024 г.