YouTube свали видеа на Nirvana, Боб Дилън, Green Day и други заради спор за права

Песни на Адел, Боб Дилън, Green Day, R.E.M., Burna Boy, Rush и много други не можеха да се възпроизвеждат в YouTube в САЩ поради правен спор между платформата и организацията за права за излъчване и изпълнение SESAC.

Опитите да се пуснат някои от официалните клипове на тези изпълнители в събота срещнаха следното съобщение: „Това видео съдържа материал на SESAC. Не се предлага във вашата страна“.

Подобен спор между Universal Music Group и TikTok имаше преди няколко месеца и стана причина 4 милиона песни на музикални звезди като Тейлър Суифт, Bad Bunny и Адел да бъдат свалени от популярното приложение. По-късно двете страни постигнаха споразумение, а песните бяха върнати в пратформата.

В изявление за Variety представител на YouTube първоначално каза: „Проведохме добросъвестни преговори със SESAC за подновяване на нашата съществуваща сделка. За съжаление, въпреки всичките ни усилия, не успяхме да постигнем справедливо споразумение преди изтичането му. Ние приемаме авторските права много сериозно и в резултат на това съдържанието, представено от SESAC, вече не е достъпно в YouTube в САЩ. Водим активно разговори със SESAC и се надяваме да постигнем нова сделка възможно най-скоро“. Представители на SESAC не коментираха.

Източник, близък до ситуацията, е заявил пред Variety, че предишната сделка всъщност не изтича до тази седмица и предполага, че ходът на YouTube е тактика за преговори. SESAC е много по-малка организация от ASCAP и BMI – с приблизително 30 000 членове и 1,5 милиона композиции, докато ASCAP има близо 800 000 членове – но, както показва калибърът на артистите, засегнати от блокирането, той представлява сравнително голям процент от пазара.

Организации за права за излъчване и изпълнение, като ASCAP, BMI и SESAC в САЩ, събират отчисления и помагат за защитата на авторските права от името на автори на песни и музикални издатели. Те имат способността да блокират определени публични изпълнения на музика, което включва всичко – от стрийминг през радио до музика, пускана в ресторанти, въпреки че подобни забрани са трудни за прилагане, дори за толкова голяма платформа като YouTube, както стана ясно от хаотичното блокиране.

Такива блокировки са често срещани, когато притежателите на права (като звукозаписни компании и издатели) и даден оператор не могат да постигнат съгласие по лицензионно споразумение и обикновено не продължават повече от няколко дни или седмици. Въпреки това един такъв спор между YouTube и Warner Music Group доведе до изтегляне на видеоклипове от платформата за около девет месеца през 2008 и 2009 г., преди да бъде постигнато споразумение.

Все пак, историята има хепиенд – YouTube и SESAC успяха да постигнат взаимноприемливо съглашение, защото последното лаконичко съобщение от видеоплатформата от вчера гласи: „Съдържанието, което беше блокирано, ще бъде с възстановен достъп в услугите на YouTube в рамките на следващите някоилко дена“.

Източник: www.zrock.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини