Кремъл съобщи днес, че все още поддържа спешната гореща линия със САЩ и НАТО за разрешаване на кризи, докато ядрените рискове се засилват на фона на най-опасния сблъсък между Москва и Запада от Студената война насам.
Продължаващата вече две години и половина война в Украйна навлиза в това, което руските политици описват като най-опасната ѝ фаза, докато руските сили напредват, а САЩ обмислят дали да не позволи на Киев да нанася удари дълбоко в руска територия със западни ракети.
На 12 септември руският президент Владимир Путин заяви, че западното одобрение на подобно решение би означавало „пряка намеса на страните от НАТО – САЩ и Европейския съюз, в Украйна“.
Руският заместник-външен министър Александър Грушко, чийто ресор са отношенията с Европа и НАТО, заяви пред държавната информационна агенция РИА Новости, че Москва смята, че военният съюз засилва ролята на ядреното оръжие в стратегията си.
Грушко каза, че Русия изменя ядрената си доктрина, за да изпрати сигнал, „така че опонентите да нямат илюзии за готовността ни да осигурим сигурността на Руската федерация с всички налични средства“.
Путин променя ядрената доктрина на Русия, така че да даде на Русия по-нисък праг за използването на подобни оръжия в отговор на нападение с конвенционални оръжия.
САЩ определят Китай като най-голям конкурент, а Русия като най-голяма държавна заплаха, докато президентът Джо Байдън смята, че този век ще бъде под знака на екзистенциалната конкуренция между демокрации и автокрации.
Така наречената гореща линия между Москва и Вашингтон е установена през 1963 г., за да намали погрешните тълкувания на случващото се, които доведоха до Кубинската ракетна криза през 1962 г., позволявайки пряка комуникация между американските и руските лидери.Руско-американската гореща линия е използвана по време на големи кризи като Шестдневната война от 1967 г., съветската инвазия в Афганистан през 1979 г., нападенията от 11 септември 2001 г. и след американската инвазия в Ирак две години по-късно.
В допълнение към горещата линия за лидерите, има ядрени горещи линии между Пентагона и руското министерство на отбраната, установени по време на Студената война, за да намалят риска от ядрена война.
След като Путин нареди хиляди руски войници да навлязат в Украйна през февруари 2022 г., беше установена допълнителна, „разрешаваща конфликтите“ линия между руските и американските военни, за да се предотврати ескалирането до руско-американска война.
В допълнение съществува гореща линия между НАТО и Русия, установена през 2013 г., за да се намалят неразбирателствата в кризисни ситуации.