Десет абсолвентки от първия смолянски випуск на Тракийския университет специалност „медицинска сестра“ започнаха работа в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – град Смолян. От 1 октомври те са назначени в различни отделения като медицински сестри. Предстои още пет да бъдат назначени в лечебното заведение .
Първият випуск завършват 20 сестри. От тях 15 ще работят в МБАЛ „Д-р Брата Шукеров“ АД – град Смолян.
Назначени са във Вътрешно отделение, Детско отделение, Неонатологично отделение, Хирургично отделение, Отделението по анестезия и интензивно лечение, Отделението по хемодиализа и Спешно отделение, каза Диана Сурова – главна сестра на болницата.
Идеята се ражда преди четири години. Болницата получава акредитация за клинично обучение на студенти по специалности и професионално направление „ Здравни грижи“, „Медицинска сестра“. След срещи между ръководството на Тракийски университет и лечебното заведение, е подписан договор за сътрудничество.
По време на пандемията Ковид 19 някои от обучаващите се за медицински сестри са назначени като здравни асистенти и докато учат помагат във Вътрешно отделение, Детско отделение, Неонатологично отделение, Хирургия, Отделението по анестезия и интензивно лечение, Инфекциозно отделение и Спешно отделение.
Старшата сестра на Вътрешно отделение - Мария Трингова, е наставник на пет от младите медицински сестри в отделението. Тя сподели, че е особено щастлива от това, че са се дипломирали и им пожела да бъдат здрави, да имат успехи, да са удовлетворени от това, което работят.
Новоназначената медицинска сестра Гинка Митковска е избрала най-тежкото отделение – ОАИЛ. Тя споделя, че за да работиш в това отделение се изисква широк спектър от знания, но и редица практически умения, и може да добие много голям опит, за да е добра в работата си. „Получавам огромно удовлетворение, когато видя пациент, който е на ръба на живота, да се излекува. За мен да си медицинска сестра не е професия, а призвание и трябва да имаш много голямо сърце. В началото ми беше много трудно, но благодарение на колегите, които са с дългогодишен стаж, успях да науча много и да се справям със задълженията. Много съм им благодарна за търпението, което проявяват към мен“, добавя Гинка.
„Аз избрах да поема по пътя на тази професия, защо за нея трябва сърце. Това не е просто работа, а призвание и предизвикателство, за което се изисква на първо място да бъдеш човек, с готовност да си полезен на тези, които в този момент се нуждаят от медицинска помощ. С признателност поднасям своите благодарности към ръководството на лечебното заведение и към целия екип на Тракийски университет –гр. Стара Загора, за изминалите четири години, че ни подкрепяха и проявяваха разбиране в тежки за нас моменти. Благодаря и на главната медицинска сестра, както и на нашите наставници, че вложиха и влагат много усилия и любов, за да ни изградят като личности, научиха ни и продължават да ни учат на професионализъм и хуманност, защото те бяха неотлъчно до нас цели четири години, каза Милана Бозинарева, която работи във Вътрешно отделение.
Илина Блатева, която вече е приета да учи магистратура, се чувства изключително удовлетворена, когато е в помощ на хората. Тя посочи, че обучението е било изключително интензивно и интересно. „Надявам се да оправдаем очакванията на ръководството на болницата и университета и да благодаря на всички, които положиха изключително много сили, за да завършим“, каза Илина, която работи във Вътрешно отделение.
Сред новозавършилите сестри има и стипендианти с подписан тристранен договор между Община Смолян, тях и болницата .
„Много се гордея с тях. Те са първият випуск, за който старозагорските преподаватели казват, че са нямали такива студенти – учат със желание и са сестри по призвание и душа“, допълни още Диана Сурова.
„Усилията, които сме положили преди четири години, вече дават своите резултати. Сътрудничеството с Тракийски университет – Стара Загора е много ползотворно и смятам, че това е начинът да се реши кадровият проблем с медицинските сестри, който е за цялата страна. Това е първият випуск, има още четири и се надявам добрата работа с университета да продължи. В същото време болницата е акредитирана и за обучение на лекари специализанти, с което се покрива недостига на специалисти. В момента се обучават 14 специализанти“, коментира изпълнителният директор на МБАЛ „ Д-р Братан Шукеров“ – град Смолян, д-р Марин Даракчиев.