Китай усилено строи ВЕИ централи в най-големия си въгледобивен район
Производството на електроенергия от газови централи в САЩ се увеличава. В средата на годината делът на газа в електроенергийния микс на Щатите е достигнал 46 на сто. Синьото гориво измества въглищата, което е част от държавната стратегия за намаляване на въглеродните емисии, пише Investor.bg, като цитира статия на „Ройтерс“.
Американската Администрация за енергийна информация обяви, че за първото полугодие в енергийния сектор на страната са използвани 172 млн. тона въглища - спрямо 173 млн. тона през 2023 г. и 231 млн. тона през 2022-ра.
От началото на годината САЩ са произвели 55,6 тераватчаса електроенергия от природен газ - с 5% повече спрямо януари - септември 2023 г.
Данните на екологичната организация Ember показват, че подобен ръст има и при останалите големи потребители на природен газ, включително и Китай.
Преди дни Международната агенция за енергетика (МАЕ) прогнозира стабилизиране на газовия пазар и ръст от 2,5% на доставките през 2024 г.. Подобно ще бъде увеличението и през следващата година.
Китай „позеленява"
Според доклад, публикуван в края на септември, най-големият въглищен център в Китай е готов да оглави енергийния преход в страната с редица планирани мегапроекти за чиста енергия в пустинята.
Регионът Вътрешна Монголия, който е водещ световен производител на въглища, вече разполага с 88 гигавата вятърни и слънчеви мощности, а други 170 гигавата са в процес на изграждане. Това е обща мощност, която би надхвърлила енергийния парк на Германия.
С правилните промени в политиката и изграждането на инфраструктура регионът може да захранва крайбрежните мегаполиси на Китай с евтина електроенергия без въглеродни емисии, твърдят в доклад изследователи от WaterRock Energy Economics и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.