Скоро у нас ще започне кампания за популяризиране на ползите от цифрова ефирна телевизия, съобщи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Кичев при откриване на национална конференция „Телеком пазарът – партньорска платформа за операторите и бизнес клиентите”.
Държавни институции и обществени организации ще предоставят информация на интернетстраниците си за ангажиментите на България като част от ЕС да осигури спиране на аналоговото излъчване от 2012 година, както и за необходимото оборудване за приемане на цифров сигнал.
МТИТС ще предложи в големите магазини за битова електроника да има специално място, където да се демонстрират телевизори с вграден приемник и устройства за цифров сигнал, обясни Кичев, цитиран от technews.bg.
В момента около 25 на сто от българите гледат ефирна телевизия. Очаква се тези хора след това да се ориентират към цифрова ефирна телевизия. Някои от тях ще се наложи да си купят устройства за приемане на по-качествен сигнал. Цената на дребно към момента е около 50 лева.
За разлика от кабелната и спътникова телевизия обаче, за цифровите ефирни програми няма да се плащат никакви такси.
МТИТС ще предложи също Политика в електронните съобщения, която ще определи насоките за развитие на сектора. Законът за електронните съобщения ще бъде променен според новата регулаторна рамка на Европейския съюз, като в него ще намери отражение принципът за неутралност по отношение на технологиите и услугите при управление на радиочестотния спектър.
Така диапазонът, предназначен в момента само за GSM, ще може да се ползва и за други технологии, които позволяват пренос на по-голям обем от данни.
Промените в Закона за електронните съобщения ще регламентират повишените изисквания за сигурност на мрежите и услугите; както и за защита правата на потребителите, особено на тези с увреждания. Предстои и обсъждане дали бързият интернет да бъде включен към на универсалната услуга.