Бившата шефка на „Митниците“ Петя Банкова е дала нови показания пред разследващите, като тя твърди, че кадровите размествания в митниците били по указания на бившия финансов министър Асен Василев.
Това е станало известно по време на днешното заседание, на което Софийският апелативен съд отказа за пореден път да пусне от ареста Стефан Димитров, който бе задържан при акция в Митниците. Той е обвинен за участие в престъпна група, заедно с баща си Марин Димитров, както и с Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, Петър Субев от „Гранична полиция“, и Никола Николов, известен под псевдонима Паскал.
Димитров е бил лице за контакт между членове на престъпна група. Имал е широк списък от познанства в МВР и Министерството на финансите (МФ), записа съдът в мотивите си. Освен това, ако е на свобода, той може да извърши престъпление, се посочва още в мотивите на магистратите.
В средата на октомври от ареста бе пусната Петя Банкова. По време на съдебното заседание, на което прокуратурата не се противопостави на адвокатските искания, стана известно, че тя е дала нови показания пред разследващите - именно, че Асен Василев е давал указанията за кадровите промени.
Петя Банкова запознала Стефан Димитров с директора на „Вътрешна сигурност“ в МВР и казала, че той може да бъде полезен в борбата с контрабандата, тъй като имал информация какво се случва на границата с Турция.
Това, че Стефан Димитров се е познавал с Бойко Рашков или други служители в МВР, не означава, че е извършено престъпление. А това, което казва Банкова, може да е само защитна версия, посочи защитата.
Прокуратурата изрази становище, че Димитров трябва да остане в ареста.
„Никога не съм се виждал с Асен Василев и никога не съм се занимавал с назначения в митниците, не съм присъствал на никакви съвещания. Нямам никакъв интерес да се крия, напротив, искам да си изчистя името. Стъжниха ми живота. Благодарение на мен са разкрити тежки престъпления, които сега няма да кажа, за да не застраша живота на семейството си“, каза пред съда Димитров.
Днешното решение на съда е окончателно.