Амбициозна цел: От 2026 г. 20 стотинки срещу върната бутилка във всички магазини

След като преди няколко месеца евродепутатите решиха до 2030 г. 30% от съдържанието на пластмасовите опаковки да е от рециклирана пластмаса и всички страни от 2029 г. задължително да въведат депозитна система, България си е поставила за цел това да стане още през 2026 г.

Иначе казано - всички магазини в цялата страна независимо от големината им да въведат система за събиране на пластмасови бутилки и кенове, като връщат на потребителите 20 стотинки за брой върната бутилка, съобщава в. „Капитал“.

България е една от малкото страни в ЕС, които още изобщо нямат национална депозитна система с автомати и организация за връщане на пластмасови бутилки и алуминиеви кенове.

С депозитните системи производителите са задължени да платят определена такса за всяка пластмасова бутилка или кен. Тя се начислява върху продукта, потребителите я плащат и я получават обратно, след като върнат опаковката. Организацията, която оперира системата, събира и сортира бутилките и продава суровината на рециклатори, с което се и издържа.

Сега в България има пилотна система за събиране на пластмасови бутилки, но тя е въведена едва в няколко обекта на големи вериги - срещу 5 стотинки за върната бутилка. Върнатият депозит е изцяло обвързан с покупка в конкретния магазин.

При националната система потребителят може да си вземе парите от машината или да получи ваучер, който да използва във всеки един магазин.

Ще бъде създаден един депозитен оператор, в който ще влизат основно производителите, но и магазините.

Задължително ще бъде участието за всички магазини в цялата страна независимо от големината, съобщи за „Капитал“ Елеонора Юрукова, експерт дирекция „Управление на отпадъците“ в Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Организацията за управление на системата ще бъде с нестопанска цел, няма да сформира печалба, а с приходите ще покрива разходите за поддръжка и заплати.

Депозитът ще бъде 20 стотинки. Той ще бъде начислен и върху цената на опаковката и ще оскъпи продуктите, но трябва да е в разумни за потребителите граници, подчерта Юрукова. Депозитите в Западна Европа са още по-високи.

В България обаче е търсен баланс за сумата, така че да няма възпиращ ефект за покупка на определен продукт, но и да стимулира връщането на бутилките.

Когато системата заработи, депозитът ще бъде начислен към всеки продукт. Ще бъде заплатен от потребителя и при връщането на празната опаковка той ще може да си получи парите обратно без ангажимент да пазарува от търговеца, при който я е предал. Депозитът ще бъде като обещание, че потребителят ще си върне опаковката.

Един от основните въпроси, по които все още има дискусии, е кой ще влезе в системата. Според производителите на безалкохолни напитки в депозитния оператор трябва да участват само производителите и търговците.

В повечето страни в Европа организациите по оползотворяване не участват директно в депозитните системи, но подпомагат процеса, защото и при тях ще продължат да попадат пластмасови бутилки и кен опаковки.

От екоминистерството посочват, че ще бъде на доброволен принцип кой да влезе в депозитния оператор, но структурата на оператора трябва да е ясна възможно най-рано, преди да започне обсъждането на всички останали детайли за дял, участие на вид опаковки, регистрирането им и т.н.

Всички магазини ли да събират бутилки?

Не всички ще са задължени да си купуват машини за събиране и смачкване на опаковките. Малките магазини ще събират опаковките в чували. Според ековедомството най-разумното решение е това да се случва с т.нар. обратни курсове на доставчиците.

Но това означава и увеличаване на складовата база.

Справедливо е при много малки обекти, под определен праг, където функционално би било невъзможно да се организира обратното приемане, да могат доброволно, а не задължително да се включват в системата, смята Вълканов от Сдружението за модерна търговия.

В голяма част от страните в ЕС не всички магазини влизат в системата, а само обекти с определена големина и квадратура.

От НПО сектора са по-скоро за доброволно участие на малките търговци.

Все още под въпрос е дали ще влязат всички стъклени бутилки или само стъклени бутилки за многократна употреба. За стъклото от 2030 г. влизат изисквания за 10% рециклируемо съдържание и минимален брой ротации на опаковки. Да се подготвим от самото начало със събирането на стъкло ще бъде по-евтино и по-лесно, отколкото тепърва да се въвежда впоследствие, казва Величкова. Естествено трябва да се има предвид спецификата на безалкохолните напитки и на пивоварите.

Опасенията все пак са да не се претовари системата от самото начало с включването на неприсъщи материали, каквото е стъклото за еднократна употреба например. Но и задължителното ангажиране на всички търговски обекти без оглед на размер и оборот на стоките, което би представлявало огромно логистично предизвикателство, смята Вълканов.

Все още се обсъжда какви ще бъдат глобите към депозитния оператор за неизпълнени цели и за нерегламентирано изхвърляне на физическите лица, както и кои министерства ще участват в контрола.

Идеята е през ноември да има първоначален вариант на промени в Закона за управление на отпадъците и до средата на декември да бъде пуснат за обществено обсъждане. От бизнеса се надяват това да върви паралелно с проект на наредба, която ще разпише всички важни детайли.

 

Източник: Offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини