Библиотеката в Първомай стана на 130 години

130 години библиотека в Първомай, отбелязаха вчера в НЧ „Св.св. Кирил и Методий – 1894 г.“, гр. Първомай. Създаването ѝ е първото решение взето от читалищното настоятелство.

Библиотеката се „ражда“ на 4 ноември и оттогава до днес е средище на много хора с разнообразни интереси и любопитство към живота.

В Летописната книга на читалището са записани интересни факти и исторически детайли. Прави впечатление отношението както към книгите, така и към реда за ползването им и поведението в читалнята към библиотеката:

„…ръководството е сериозно разтревожено от факта, че отделни посетители в читалнята пишат и говорят високо и с това пречат на останалите да се занимават спокойно. Ръководството ги предупреди, но резултат няма. Ето защо, ще искаме намесата на кмета, който да извика и мъмри тия недисциплинирани граждани.”

През 1895 г. е избран първият библиотекар - Стефан Ганев. Читалнята и библиотеката са в наето помещение край ЖП линията, в къщата на Ганю Атанасов. Последователно библиотеката преминава през къщата на Павел Ковачев и в старата гимназия.

През 1948 г. работа като библиотекар започва Момчил Момчилов, който завършва библиотекарски курс. Той подрежда библиотечния фонд и съставя първите каталози.

През годините в библиотеката работят  млади и интелигентни жени. Много от тях емблеми, символи на читалищната дейност. Библиотекарки, с които мнозина от нас са израснали – Мария Кочева, Маргарита Стайкова, Василка Мутафчиева, Емилия Ангелова, Елена Примова, Гинка Иванова, Валя Георгиева, Соня Коджабашева, Ана Сиракова, Петранка Стоянова. Днес, за да ни помогнат там са , Диляна Глушкова, Десислава Миткова, Мария Спасова, Анастасия Ганева.

През 1959 г. се открива Детски отдел, обслужван от Дафинка Киркова. Тя посвещава на малките читатели 20 години. 65-тата годишнина от създаването на отдела за деца, беше отпразнуван вчера с торта и среща с читателите от НУ „Христо Ботев“.

През годините библиотеката работи с ученици и непрекъснато организира срещи, беседи, празнични събития, посветени на различни дати от културния календар.

Фондът на Централната градска библиотека днес наброява 28195 библиотечни единици. Библиотеката разполага с богат справочен фонд, който се попълва периодично. Обликът ѝ се определя и от автоматизацията на библиотечните процеси . Библиотеката работи с най-новите съвременни технологии и е първата в страната с пълна автоматизация.

Работещите там смело заявяват: „Да, библиотеката ни отговаря на съвременните изисквания – с Книгозаемна и Читалня за възрастни, Детски отдел, отдел Централизирано комплектуване. Справедливостта изисква да благодарим за разбирането, подкрепата и насърченията, които библиотеката получава от Читалищното ръководство и община Първомай, за да успява да функционира пълноценно.“ Библиотекарите благодарят и на хората с будно гражданско чувство – спомоществователи и дарители“.

Източник: Parvomai.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини