„Златната книга на Хасково“ на Захари Христодулов ще дойде в Хасково, съобщи д-р Веселина Узунова от Регионалния исторически музей в Хасково. Светинята се съхранява за постоянно в Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“.
„Златната книга на Хасково“ представлява учебник по гръцки език, подвързан със златна нишка. Авторът й е първороден син на големия хасковски предприемач и будител Христодул Шишманов - лидер на местното население в борбата за българска църковна независимост. Изследователите я считат за книга, която като историческа стойност е равностойна на „Рибния буквар“. „Златната книга на Хасково“ ще бъде изложена в специална витрина по време на следващата „Нощ на музеите“.
В календара на музея са предвидени още изложба по случай 180 години от рождението на Капитан Петко войвода, както и изложба на битова техника до средата на 20-и век.
Освен интересни предстоящи събития в музея днес беше представен и сборникът на БАН „Дарителство и благотворителност в България - традиция и съвременност“.
„Трима хасковски автори участват в този сборник, който отговаря на световните изисквания за специализирана историческа литература“, съобщи Милен Вълчев от РИМ-Хасково.
Симеон Тончев, който е докторант в института по изкуствознание в БАН. Неговото изследване е за църковното дарителство. От него става ясно, че за построяването на църквата „Успение Богородично“ в Хасково са похарчени над 350 000 гроша, което я прави една от най-скъпо финансираните в страната през 30-те години на миналия век.
Другото изследване е на д-р Веселина Узунова и е за женското дружество „Развитие“. В него участват съпругите на хасковски кметове и на местни индустриалци. Третият материал е свързан с доктората на Милен Вълчев от РИМ-Хасково за руската емиграция в Хасковско. Разгледана е помощта на руските емигранти за пострадалите българи от големите земетресения в Южна България през 1928 г.
В сборника са включени доклади от Националната научна конференция, която се проведе на 20 и 21 април 2023 година в Хасково. Рецензентите са известни имена като доц. д-р Антоанета Кирилова и доц. д-р Ангел Джонев, а редактори и съставители са проф. д-р Росица Стоянова, проф. д-р Йорданка Гешева, доц. д-р Алека Стрезова и ас. д-р Веселина Узунова.
Сборникът се издава по програмата за културни инициативи на Община Хасково.