Две книги на историческа тематика от недалечното българско минало представя адвокатът от Пловдивската колегия Георги Кременаров. Премиерата на наскоро излезлите от печат издания „Сенки и лица от Х пехотен Родопски полк“ (2-ра част) и „Спомени от миналото или животът на един железничар през две епохи“ ще се състои на 20 ноември 2024 г. (сряда) от 17,30 часа в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – Хасково.
Първата книга съдържа няколко интересни, но забравени и покрити с прах истории от миналото, сред които се открояват образите на предците. Сенките и лицата на големи българи, свързали съдбите си с тази на полка, разкриват величавия образ на българското воинство преди 09.09.1944 г. „Почти всички от личностите, за които разказвам в това изследване, имат своите досиета от „народната“ власт. В тях можем да прочетем забележителни прозрения от 50-те и 60-те години на ХХ век за съдбата на оня строй, които ще се сбъднат 40 години по-късно по уникален начин. Те също са намерили място в тази книга“, разкрива Георги Кременаров.
За разлика от първата част, в продължението на „Сенки и лица от Х пехотен Родопски полк“ личностите са изцяло военни дейци, но това не ги прави по-малко интересни. Техните истории са част от историята на България през ХХ век, която следва да бъде прочетена от потомците, за да не бъде повторена, смята авторът.
Спомените на един железничар, роден в далечната 1919 година само година след края на Общоевропейската война, както тогава са наричали първия световен конфликт, са центърът на книгата „Спомени от миналото или животът на едни железничар през две епохи“. Преживяла краха на националния идеал, с преврата на 9 юни 1923 година България е хвърлена в пропастта на братоубийствена гражданска война. „Произлязъл от бедно земеделско семейство, дядо ми формира своя мироглед точно по класическата формула на Маркс, че „битието, определя съзнанието“. Израснал в бедност. От малък опознал несправедливостта и пропастта между бедни и богати в епохата на Царство България, той закономерно става един от милионите съвременници, прегърнали лявата идея“, обяснява Георги Кременаров. Неговият герой е сред онези, които са повярвали в идеите на „Великия октомври“ и неговите последователи в СССР за равенство, братство и справедливост. Скоро след 09.09.1944 г. той ще разбере илюзията на всичко това и че една малка част от обществото ще се окажат на „втория етаж“ (по думите на Костадин Чакъров), а голямата част от българския народ ще остане долу в низината – на първия.
В книгата „Спомени от миналото или животът на едни железничар през две епохи“ има всичко – от облика на онова време (както преди, така и след 9-ти), рецепти и картини от бита на българското село през 30-те, реални любовни истории, популярни шеги и приказки от миналото и всичко това пречупено през спомените на един ерудиран българин, който чрез своите спомени ни кара да преосмислим своето минало и да потърсим отговори на въпросите кои сме и накъде сме тръгнали, уверява авторът.
Кауня