Иран пет години след „кървавия ноември“

Преди пет години иранският режим спря интернета в цялата страна за няколко дни. Причината: масовите протести срещу лошото икономическо положение. Днес ситуацията не се е подобрила. Точно обратното - става по-зле.

Хосеин Ронаги гледа сериозно в камерата. Облечен е с тениска с лика на рапъра Тумай Салехи, който от 2022 година е в затвора (заради участието си в протестите „Жена. Живот. Свобода“). На лявото рамо на Ронаги е залепена лепенка в подкрепа на борбата на иранските жени срещу забрадката. Но при тази снимка на иранския активист за защита на човешките права нещо друго се набива на очи много преди тениската и лепенката: той е с подути устни и ясни следи от прободни рани по лицето си, разказва германската обществена телевизия АРД. Хосеин Ронаги е зашил устата си със син конец. „Може би това ще даде повод за размисъл“, написа той в профила си в Х под първата си снимка със зашити устни.

Малко по-късно Ронаги обяви мълчалив протест в Техеран в памет на приятеля си - активиста и журналист Киануш Санджари, който сложи край на живота си преди броени дни.

Повечето активисти са в изгнание или в затвора

Ронаги от години критикува нарушенията на човешките права в Иран и се смята за един от най-влиятелните критици на режима, които все още са в страната. Той също беше арестуван при протестите през 2022 година и беше освободен, след като обяви гладна стачка. Много от правозащитните активисти в Иран отдавна напуснаха Ислямската република. Други - като нобеловата лауреатка Наргес Мохамади, са в затвора.

Иранският активист Хосеин Ронаги  Снимка: UGC

Затова и често нарушенията на човешките права в Иран се извършват без обществено знание, пише АРД. Преди пет години иранският режим дори спря интернета в цялата страна за няколко дни.

Стотици убити по време на протестите през 2019

Тогава хиляди протестираха заради лошото икономическо състояние на страната, което беше предизвикано от повишаване на цените на петрола. Тогава дори имаше призиви за оставки на лидерите на Иран. Властите използваха насилие срещу демонстрантите. Според „Амнести интернешънъл“ над 300 души са били убити от органите на реда, припомня АРД. Американското правителство дори изчислява броя на убитите на над 1000. Иранците наричат случилото се тогава „кървавият ноември“.

Пет години по-късно икономическата ситуация е дори по-лоша. Иранската валута продължава да се обезценява. По данни на германската Бундесбанк от 2015 до днес риалът е загубил над 1700% от стойността си спрямо еврото на черния пазар, където иранците получават по-добър обменен курс, отколкото в официалните обменни бюра. От друга страна, инфлацията непрекъснато нараства.

Няма подобрение по отношение на човешките права

Ситуацията с правата на човека в Иран също далеч не се е подобрила в последните години. Но единствено протестите от 2022, когато 22-годишната Джина Махса Амини загина в ареста, привлече вниманието на света към проблемите в Ислямската република.

Често Иран излиза в заглавията в контекста на световната политика, а човешките права остават на заден план. В медиите доминират най-вече публикациите за иранската ядрена програма или конфликта на Техеран с Израел. Новината, появила се два дни преди американските избори, за ирано-американски журналист, който от месеци е в затвора в Иран, не получи особено внимание, пише АРД. Твърди се, че Реза Вализадех е работел за опозиционното радио „Фарда“, което се финансира от американското правителство и се смята от Техеран за недоброжелателна медия. Експерти предполагат, че на журналиста му предстои съдебно дело.

Този, който не иска да спазва шариата, е „психично болен"

Един друг случай от началото на този месец предизвика много повече внимание - млада жена се разходи по бельо пред университета в Техеран. Според правозащитна организация охранители преди това нападнали жената заради облеклото ѝ, което „не било ислямско“, като свидетели казват, че дори разкъсали дрехите ѝ.

Малко след като видеоклиповете от мълчаливия протест на студентката се разпространиха в социалните мрежи, а властите в Иран заявиха, че жената „имала психически проблеми“. Това не може да бъде проверено по независим път, отбелязва АРД. В миналото обаче режимът в Техеран многократно е използвал това обяснение, за да дискредитира протестиращите срещу властите. Особено в случаите, в които става дума за нежелание на хората да се съобразяват със законите на шариата.
„Клиника за възстановяване“ за жени

Преди няколко дни иранските власти обявиха, че разработват нова „клиника за възстановяване“ за жени, които не спазват ислямските закони. Създаването на подобна институция би предоставяло на жените „психологическа подкрепа, лечение и връщане към ислямските ценности“, обясниха от Техеран. Този метод щял да замени досегашното осъждане, пише още в съобщението на властите. Когато Масуд Пезешкиан направи предизборно обещание да намали тормоза над жените в Иран, определено никой не си е представял подобно решение.

Хосеин Ронаги в понеделник изкара протеста си на улиците на Иран, като се опита да блокира важно кръстовище в центъра на Техеран. Веднага беше арестуван от около 20 полицаи, които го задържаха за около четири часа. В профила си в Х Ронаги сподели за обиди, тормоз и сексуални посегателства от органите на реда. Това обаче няма да го спре да протестира.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от Светът

Последни новини