В последните седмици все по-често чуваме новини за безводие и режим на водата в различни части на страната, както и за критично ниски нива на язовирите. Този проблем се дължи на малкото количество валежи през годината и ситуацията може да стане още по-притеснителна при една зима с малко сняг. Но проблемът далеч не се ограничава до нашите географски ширини, а е глобален.
За пръв път в историята се говори за разрушаване на водния цикъл на планетата, твърди доклад на Глобалната комисия по икономика на водата. В него се казва, че безпрецедентният стрес върху въпросния процес е вследствие на "десетилетия на разрушително използване на земята и лошо управление на водата".
Най-общо казано, водният цикъл е системата, по която водата се движи на нашата планета. Тя включва процеси като изпарение на вода, образуване на водна пара, кондензирането й във валежи и падането обратно на повърхността. Прекъсванията на този цикъл вече дават своето отражение върху живота на над три милиарда души, които живеят с недостиг на вода.
Но това далеч не е най-страшното, което ни предстои. В доклада се споменава за поставяне в риск на над половината от световното производство на храни и риска от намаляване на БВП на страните средно с 8% и още по-големи загуби за по-бедните от тях, които по-трудно се справят с кризата.
Тези смущения във водния цикъл на Земята са пряко свързани с климатичните промени, категорични са експертите. Кризата може да бъде решена само чрез по-добро управление на природните ресурси и масивни съкращения на замърсяването на планетата от отопление. Освен това световните лидери трябва да признаят водния цикъл за "общо благо" и всички заедно да работят за опазването му, пише CNN.
Първата стъпка в тази посока е годишната конференция на ООН, свързана с климатичните промени, на която се постави началото на международен диалог, в центъра на който е влиянието на климата върху водния цикъл и водните ресурси.
Според Сюзън Гарднър от Програма на ООН за околната среда, половината от страните в света имат деградирали сладководни системи, а 2023 г. е била най-сухата по отношение на реките в света от поне три десетилетия насам. Междувременно промените в климата правят водния цикъл непредсказуем и така на страните често им се налага да се справят с недостиг или излишък на вода, която често е и с компрометирано качество.
Гарднър категорично заявява, че сме изправени пред водна криза, защото поне половината от населението на Земята страда от недостиг на достатъчно вода поне един месец от годината. А повече от два милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода, която е част от базовите човешки права.
"Този недостиг на вода възниква в резултат на нарастване на населението, неустойчиво управление на водите, лошо управление, влошаваща се инфраструктура, неефективно използване на водата и нарастваща конкуренция за вода между различните сектори." Пояснява се също така, че водата е пряк участник в повечето прояви на климатичните промени като порои и наводнения.
Според експертите от ООН, страните и най-вече техните държавни ръководители имат много какво да направят по въпроса, но времето за реакция става все по-малко. Сред най-належащите мерки са насърчаване на опазване на водните ресурси, справедливото им разпределение сред браншовете, подобряване на водната инфраструктура с цел минимизиране на загубите и други.