1. Пеевски иска, Главчев дава: политическата корупция през държавния бюджет. Тази седмица служебният кабинет отпусна милиони левове за общини на "Новото начало", както и нова централа, като и двете станаха със съмнителни обяснения.
"Кво сме направили и кво имаме да правим, кмете", пита Делян Пеевски кмета на Якоруда Мехмед Вакльов, който му отговаря, че ако мръднат по улиците наоколо, ще видят че целия град е разкопан. "Ще мръднеме, ще мръднеме", казва Пеевски и обявява, че "Новото начало" ще дойде във всички "деребейски" общини, както вече е дошло в Якоруда. Диалогът е от последния ден от предизборната кампания. Тогава Пеевски изненадващо се появи в Якоруда, след като почти през цялата кампания не се беше показвал.
По-малко от месец след изборите думите на Пеевски в Якоруда за новото й начало придобиха и конкретно финансово изражение - след като се разбра, че служебният кабинет на Димитър Главчев е гласувал тихомълком 85.5 млн. лв. за инфраструктурни проекти на 23 общини. И предвид досегашните му решения в полза на Пеевски, не е изненада, че повечето от тези общини се управляват от кметове, преминали към "Новото начало". А отпуснатите суми изглеждат като награда с парите на данъкоплатците за добрите изборни резултати за Пеевски.
2. Нов завод за 50 млн. лв. със средства на семейството на Красьо Черния. Производителят на трафопостове "Смарт пауър грид" изгражда нова база край Пловдив и разширява листата си с трансформатори
За млада компания, създадена преди едва три години с двама служители, изграждането на собствена фабрика за 50 млн. лв. изглежда смело начинание. Дори и бизнесът да се развива добре, никак не е лесно да убедиш някой да ти повярва и да те финансира. За производителя на трафопостове и уредби за средно напрежение "Смарт пауър грид" обаче такава възможност се отваря с привличането на нов мажоритарен собственик - "Премиум инвест пропърти", който ще финансира строителството на нова база в района на Тракия икономическа зона край Пловдив. По план компанията трябва да се пренесе още в началото на следващата година, като инвестицията ще бъде извършена на два етапа. Към продуктите ще бъдат добавени и трансформатори, а в резултат до края на 2026 г. "Смарт пауър грид" ще разшири екипа си повече от два пъти, а за служители ще разчита на собствения си обучителен център.
В тази корпоративна каца мед си има лъжица катран. Всъщност зад щедрия нов инвеститор стои семейството на Красимир Георгиев - човек, добил известност (както и прякора си Красьо Черния) покрай един от най-шумните лобистки скандали в съдебната система преди 15 години.
3. "Триадица" не дава дори част от "Мотописта" за жилища. Жителите и районната община са против на терена на бившия стадион освен парк, спортна и културна зала да има и блокове. Проектът, който е свързван с предприемача Благой Пишинов, обаче не противоречи на закона.
Опитът на собственика на столичния стадион "Мотописта" на бул. "България" да задвижи проект за парк със спортна, концертна зала, виенско колело и павилиони върху терена от 60 дка среща съпротива и от районната администрация, и от обществеността в район "Триадица". Причината е частта му, която предвижда около 11 дка от земята да бъдат застроени с жилища.
"Имаме последователна позиция "Мотописта" да бъде място за спорт и атракции. С появата на жилищни сгради в имоти за спорт би се създал опасен прецедент, който не искам да се допуска не само на територията на "Триадица", но и за цяла София." Това заяви районният кмет Димитър Божилов (ДБ) във Фейсбук профила си в края на септември, когато обяви намеренията на собственика. В район "Триадица" вече са получени 70 отрицателни становища и едно "пламенно да" от жителите на "Гоце Делчев", "Борово" и "Стрелбище". Хората са се активизирали срещу застрояването по групи в социалните мрежи и дори препечатват едно и също възражение, писано от архитекти, за да спрат строежа.
4. "Мелексис": повече разработени чипове чрез нова лаборатория. Компанията инвестира 1.2 млн. евро в сграда и още милиони в оборудване за тестване на новите продукти.
Между една и две години отнема разработката на нов чип в зависимост от това колко е сложен. В същото време пазарът следва нова динамика, където очакванията на клиентите са иновациите да се правят все по-бързо. Това е и причината белгийската група Melexis да реши значително да разшири капацитета за тестване на нови продукти в завода си в София.
С нова лаборатория около 1000 кв.м компанията ще разполага с четири пъти по-голямо пространство, а това ще ускори процеса. Инвестицията само в помещенията е 1.2 млн. евро, допълнителни средства са вложени в оборудване, като всяка установка струва между 500 хил. и 1 млн. лв. Лабораторията е предвидена за около 20 станции, половината от които вече са инсталирани и работят.
5. Първи стъпки: как се става криптоинвеститор. Историческите рекорди на биткойн отново провокираха интереса на начинаещите към пазара.
Рекорди след рекорди, и то не какви, а исторически. Такава траектория чертае графиката на най-голямата криптовалута bitcoin от победата на Доналд Тръмп насам. В сряда тя постигна и поредния си връх от 94 хил. долара. Обикновено подобни движения събуждат публиката, жадна за печалби, макар влизането в подобни рекордни нива да не е много оправдано. Рекордите освен това привличат и хора, които никога не са били на този пазар.
Ако сте привлечени от хайпа и все пак решите да направите първата си инвестиция в крипто, е важно да подходите с изключителна предпазливост. Криптопазарът е известен със своята нестабилност, а спекулациите и шумът в социалните мрежи могат лесно да подведат неподготвените. Инвестицията в крипто изисква внимателен анализ, ясен план и дисциплина, за да избегнете капаните на импулсивните решения.
С нова лаборатория около 1000 кв.м компанията ще разполага с четири пъти по-голямо пространство, а това ще ускори процеса. Инвестицията само в помещенията е 1.2 млн. евро, допълнителни средства са вложени в оборудване, като всяка установка струва между 500 хил. и 1 млн. лв. Лабораторията е предвидена за около 20 станции, половината от които вече са инсталирани и работят.