Трудова миграция: как Полша се затваря за чужденци

Министър-председателят на Полша Туск не само иска да отмени правото на убежище, но и да ограничи трудовата миграция. Това създава сериозни проблеми за полските предприятия, пише АРД и обяснява причините.

Във фирмата „Международна логистика Маратон“ в Познан бизнесът върви много добре. 400 камиона пътуват из цяла Европа, а през следващата година се очаква броят им да се увеличи с още сто. Но за това са нужни и шофьори.

Заместник-директорката на борда на компанията Александра Кашуб казва пред АРД, че очаква ситуацията с набирането на кадри да става все по-сложна. Процесите ще станат по-комплексни, защото ще се изискват още документи. А това може да е фатално за развитието на тази компания.
31% по-малко визи

Причината Кашуб да се притеснява за бъдещето на бизнеса си е новата стратегия на Полша за миграцията. Премиерът Доналд Туск я представи пред октомври, припомня АРД. Тогава основният фокус беше върху обявеното временно замразяване на правото на мигранти да искат убежище в Полша. Стратегията се характеризира с много строги мерки за нелегалната миграция. Но това е само малка част от плана, който според Туск трябва да стане пример за целия Европейски съюз.

Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати. Целта е да не се използва тази вратичка от имигранти, които се преструват, че учат в университет, но всъщност работят, обяснява правителството. Достъпът до полския трудов пазар всъщност драстично ще бъде променен и много строго регулиран. Търсят се само висококвалифицирани работници или такива, които са граждани на държави, част от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие или с които Полша или ЕС има договорки за репатриране.

През първата половина от тази година правителството на Туск вече е намалило броя на издадените студентски и работни визи с 31%, сравнено с предходната година. Това действие е и в отговор на предполагаемите незаконни практики с издаване на визи по време на предишното правителство.

Компаниите трудно си намират работници

Туск е категоричен по въпроса каква е основната му цел:  „Бих предпочел трудовата миграция да е на ниво квалифицирана работна ръка, а не само евтин труд“, каза той. Малко по малко предприемачите в Полша започват да осъзнават какво означава това за тях. В строителството, кетъринга и логистиката компаниите обичайно търсят по-малко квалифицирани работници. Близо една четвърт от тях идват от държави извън ЕС, пише АРД.

В „Международна логистика Маратон“ това са половината работници - украинци, беларуси, грузинци - те се грижат за просперитета на компанията. Причината е, че все по-малко поляци искат да вършат ръчна работа.

Полският премиер Доналд Туск е за по-рестриктивна миграицонна политика  Снимка: Czarek Sokolowski/AP/dpa/picture alliance

Зависими от чуждестранните работници

В полския пазар на труда има по-сериозен недостиг на кадри от когато и да било от 1990 г. насам. На практика има пълна заетост. Според Евростат равнището на безработица е само 2,9%, което го прави второто най-ниско в ЕС след Чехия. Освен това, както и в много други европейски страни, се наблюдава и негативна демографска тенденция. През 2023 г. страната регистрира спад в броя на населението за шеста поредна година. Според настоящите прогнози до 2035 г. Полша може да загуби два милиона работници.

Поради това предприятията все повече разчитат на работна ръка от чужбина. Понастоящем в Полша работят около 1,1 милиона чужденци, което представлява 6,7% от общата работна сила в страната, обяснява АРД. По-голямата част от тях са украинци, следвани от беларуси - съседни на Полша държави, но през последните години се наблюдава увеличение на миграцията от далечни страни като Бангладеш или Непал, Колумбия или Зимбабве. В някои случаи броят на заявленията за издаване на разрешение за работа се е увеличил пет пъти от 2022 г. до 2023 г.

Само предизборна агитация?

„Без непалските работници съм загубен“, казва Роберт Станкевич, собственик на бистро във Варшава. Той се притеснява, откакто е чул за новата стратегия за миграцията, тъй като петима от неговите служители са от Непал. Някои от тях са учили в Полша, а сега работят в кухнята на Роберт. Той им плаща добре и те са доволни. Но смятат ли се за квалифицирани работници?

Мачей Вронски, председател на сдружението на работодателите от транспортния и логистичния сектор, не е доволен от плановете на правителството. Защото нуждите на икономиката не са били консултирани предварително и защото много неща все още са напълно неясни. Преди всичко обаче, защото вижда в документа чиста предизборна агитация.

През следващата година Полша ще избира нов президент. Темата за трудовата миграция винаги е добър начин хората да бъдат наплашени, смята Вронски. Работодателите ще пострадат, а потенциалните нови работници ще бъдат отхвърлени. Въпреки всичко Вронски не смята, че стратегията ще бъде вкарана в сила по начина, по който беше представена. Правителството все някога ще трябва да осъзнае, че този план не отговаря на реалността.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини