Дубай днес е символ на лукс, екстравагантни проекти, архитектурни шедьоври и висок стандарт на живот. Но как за малко повече от 50 години пустинята се превърна в този невиждан Рай?
Отиваме до Златния сук и старата част на града, където някога са се настанили първите заселници. В тази част на Дубай ще почувствате истинската атмосфера на града. Тесни сукаци с магазинчета, предлагащи традиционни стоки. Усмихнати продавачи ще ви приканят просто да опитате, а вие неусетно ще си купите нещичко – чай, кашмир или някоя рядка подправка.
До 1833 г. тук е било абсолютно пусто. Пристигат първите племена, които образуват малко село. Къщите си издигат от палмови листа. 1841 селището е опустошено от пожар.
Преместват се покрай канала и обособяват пазари. Първоначално търгуват с перли, а след това препродават и други стоки. Така търговията става от основните средства за прехрана, а тържищата са запазени и до днес…вече леко модернизирани.
.Някогашната Златната улица е зашеметяваща и днес. Витрините греят от 22 каратови златни накити. Тук е и „Звездата на Таиб“ – най-големият златен пръстен в света. Изкушена от блясъка влизам в магазин, където пробвам накити за хиляди долари. Какво можете да си купите от тук, гледайте във видеото на Професия турист.
След Златния пазар се качваме на традиционна лодка абра и отиваме до отсрещния бряг на канала. Шейхът на Дубай смята, че народ без минало, няма бъдеще. Затова построяват нов квартал, но в стар стил.
.
.Племената, живели по тези земи, били много миролюбиви, но често нападани от други, идващи от Саудитска Арабия. 1820 г 9-те племена сключват договор за военна протекция от Великобритания. Това споразумение продължава до 1968. Присъствието на британците е помогнало за развитието на района.
За историята на Дубай и как изглеждаше само преди 15 години ще ви разкажа във видеото на Професия турист. Ще останете изненадани!
Изживейте всичко това с програмите на МАРБРО ТУРС.
Автор: Адриана Русенова