Това е най-старото семейство в света: германският род Хухтхаузен е семейството с най-дългото генетически потвърдено родословно дърво. А двама от потомците и до днес живеят там, където са намерени останки на техни предци.
Много семейства имат сложно родословно дърво, но германското семейство Хухтхаузен е шампион - корените му могат да бъдат проследени до 3000 години назад, като това е потвърдено от ДНК изследвания. Има и още нещо: потомци на семейството и до днес живеят там, където са намерени останките на техни предци - в местност в планината Харц в централната част на Германия.
120 поколения роднини
Добре известен факт е, че семейство Хухтхаузен живее от векове в малкото селце Фьорсте в провинция Долна Саксония. Но находката, открита през 1980-те години на два километра от дома на семейство Хухтхаузен, е поразителна. В една от близките пещери археолозите намират случайно над 4000 фрагмента от човешки кости на възраст около 3000 години. Става дума за близо 70 мъже и жени на различна възраст. Измерванията на скелетите са показали, че ръстът им отговаря на средните стойности при хората от Бронзовата епоха. Не може да се установи от какво са починали, но признаци за насилствена смърт няма. Предполага се, че всички те са били високопоставени членове на семеен клан, които са били погребани там.
Най-сензационното обаче е, че след направени ДНК изследвания става възможно да се установят роднински връзки на мъртъвците от пещерата с живеещи в същата местност техни потомци. Идентифицирани са 11 души със същите генетични дадености, каквито имат и повечето починали от пещерата. А двама мъже, живеещи в околността, имат особено силна наследствена линия. Единият от тях е Манфред Хухтхаузен, баща на две деца и учител във Фьорсте. „Резултатът ме порази“, казва мъжът пред германските медии.
Колкото и невероятно да звучи, 120 поколения негови предци са живеели в тази местност - и както изглежда, никога не са я напускали. Затова се смята, че семейството е с най-дългото генетически потвърдено родословно дърво в света.
Реконструирани лица на представители на най-старото семейство в света Снимка: Frank May/picture-alliance/dpa
„За мен беше много вълнуващ момент, когато видях черепа на един от предците ми“, споделя Манфред Хухтхаузен. Изследователите предполагат, че останките, част от които е този череп, са вероятно на човек, който е имал власт в малката долина - костите не са износени, а зъбите са без кариес. В толкова добро състояние би могъл да бъде само човек, който не е вършил физическа работа и се е хранил добре.
Изследователите откриват и още една интересна особеност. Съдейки по ДНК анализите, уседнал живот са водили само мъжките предци от рода Хухтхаузен - жените са били от други местности.
Защо семейството се е задържало толкова дълго на това място?
Планината Иберг, където е пещерата с откритите останки на погребани хора, представлява геологически феномен. Изследователите смятат, че преди 385 милиона години на това място е имало коралов риф в тропически морски регион. Континенталният дрейф е довел рифа до сегашното му положение и той е станал част от днешния планински масив Харц.
Планината Иберг е изпъстрена с пукнатини и пещери, създадени от подпочвените и от външните води. Има и шахти и тунели, в които някога са били добивани полезни изкопаеми като желязна руда. Възможно е техните първооткриватели да са били членове на рода Хухтхаузен.
Първата от известните днес около 100 пещери в планината Иберг е открита от миньори още в началото на XVI век. Сталактитовата пещера Лихтенщайн, в която е открито въпросното погребение, е една от най-посещаваните местни забележителности.