Кметът на Община Хасково Станислав Дечев откри практически семинар “Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“. Хасково е домакин на престижния форум за Южния централен район, организиран по споразумение със Световна банка за предоставяне на техническа помощ на МРРБ с цел за изграждане на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи към регионалното развитие по програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
„Устойчивото градско развитие е изключително важна тема за общините през този програмен период. Концепциите за интегрирани териториални инвестиции /КИТИ/ са един различен подход за развитие на общините. В тези концепции ние всички сме равностойни партньори. Затова сме успешни“, каза при откриването на форума кметът на Община Хасково Станислав Дечев. Той припомни, че Концепцията на Община Хасково получи най-висока оценка в Южен централен район. Тя е на стойност 95 861 158 лева и включва интегриран комплекс от дейности в общините Хасково, Харманли, Маджарово, Симеоновград и Свиленград. Партньори в нея са още МБАЛ Хасково, болниците в Свиленград и Харманли, СБАЛО Хасково, МЦ 1 Харманли, Младежки център Хасково, училища от общините-партньори, НПО и др. Концепцията включва общо 41 проекта.
„Концепцията ни е успешна, защото всички партньори работим и сме работили заедно. Това се отнася както за кметовете и за екипите ни, така и за бизнеса, за държавните институции и НПО. Тук е моментът да благодаря на екипите, които работиха, на консултантите, на НПО, на бизнеса, на всички за това, че заедно създадохме един толкова добър продукт, който беше оценен изключително високо. А това е само първата крачка. От тук нататък с проектите си трябва да изпълним тази Концепция“, каза градоначалникът на Хасково. Станислав Дечев даде три примера за успешно партньорство в Хасково, което води до устойчиво градско развитие. „Във всеки град има нестопанисвани военни поделения. МО продаде на търг терените на част от поделенията в града. Частни фирми купиха бившите поделения и ги превърнаха в Ритейл парк и различни търговски зони. Районът се преобрази и благоустрои, а това е един пример за успешно партньорство между държава и частен сектор, което води до устойчиво градско развитие. Другото бивше поделение е това, където сега се намира един от най-красивите градски паркове в България. Там върху пустеещите терени, които държавата ни предостави, ние изградихме парк с различни зони за спорт, за отдих, за разходки, игри и за достойно място за паметника на Десети родопски пехотен полк. Това е пример за партньорство между държавата и общината, което е изцяло насочено към модерното устойчиво развитие на Хасково. Последните 7 дка от този парцел са пример за партньорство между държавата, общината и частния сектор. Там имаме инвестиционно намерение за изграждане на Високотехнологична поликлиника, която ще доведе до повишаване на качеството на здравеопазването в целия регион“, разказа пред гостите кметът Станислав Дечев и допълни: „Това са само три примера, които доказват, че моята и на Община Хасково философия за работа в екип и партньорство, води до изпълнение на големите цели. А Концепциите за интегрираните териториални инвестиции представляват точно тези големи цели, които при много добро партньорство между различните институции ще доведат до устойчиво градско развитие“, каза още кметът на Хасково Станислав Дечев.
В работата на форума участват представители на общините от Южен централен район, екип на Световната банка, експерти от МРРБ, представители Областен информационен център Хасково, на общински и държавни институции, НПО и др.