Китай е световен лидер в зелените инициативи, какъв е пътят към енергийната трансформация

Китай е истински лидер в зелените инициативи. Китай е най-големият пазар на възобновяема енергия в света. Страната насърчава зелената енергийна трансформация на икономиката и обществото и разполага с богати ресурси за производство на различни видове възобновяема енергия.

Китай е сред най-успешните производители на превозни средства с нови енергийни източници и литиево-йонни батерии. Това дава силен тласък на нисковъгледодната икономика.


Преди няколко месеца стана ясно, че Китай осъществява голям скок към чистата възобновяема енергия. Страната дори надхвърля целите, заложени от президента Си Джинпин за 2030 година.

Енергетиката там е добавила 25 гигавата вятърни турбини и соларни панели само през юли тази година, като така разширява общия капацитет на източниците на възнобвяема енергия до 1206 киловата. За сравнение президентът си постави за цел поне 1 200 гигавата чисти енергийни източници до 2030 година.

Ставайки въпрос за обща мощност от чиста енергия, Китай значително изпреварва останалата част от света. Страната чупи рекорди за вятърни и слънчеви инсталации през последните няколко години.

През август тази година стана ясно, че Китайската комисия по киберпространството и девет други държавни ведомства са издали нови насоки за координирана дигитална зелена трансформация. Мерките са свързани с ускоряване на зелено развитие в дигиталните индустрии и зелена трансформация чрез дигитални технологии.

В страната годишният нов инсталиран капацитет за възобновяема енергия представлява повече от 40% от световния. В страната непрекъснато се увеличава делът на зелените енергийни източници и енергетиката. Така не само обогатява световните доставки и намалява разходите за глобална енергийна трансформация, но и допринася за глобалното екологично развитие.

Освен всичко това, за Китай превозните средства с нова енергия са основна посока за зелено развитие на автомобилната индустрия. Страната насърчава развитието на ново ниво на индустрията за превозни средства с нови енергийни източници.


През ноември тази година стана ясно, че Министерството на търговията на Китай е получило над 4 милиона заявления за субсидии за замяна на леки автомобили в рамките на програма за масово обновяване, започнала в началото на 2024 г. Хората в Китай, които искат да заменят стара кола за автомобил на зелена енергия имат право на субсидия, която възлиза на 2 781 щадски долара. Тази политика в страната ефективно стимулира автомобилния пазар.

Целта на програмата е да разшири вътрешното търсене и да подкрепи икономиката на страната чрез модернизиране на оборудването и търговия с потребителски стоки.

 

Източник: Дарик

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини