Браншовата асоциация иска оставки на ръководството на агенцията по храните заради неадекватни действия
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) нападна Българската агенция за безопасност на храните заради бездействие и допускане на заразата с чума по дребните преживни животни да плъзне в страната. Затова от браншовата асоциация поискаха оставката на цялото ръководство на агенцията.
„От няколко месеца имаме сложна епизоотична обстановка. Неколкократно призовавахме БАБХ да спре движението на животните. Не се справиха, Не е спирала безконтролната търговия в България и незаконния внос“, коментира пред БНТ съпредседателят на НОКА Симеон Караколев. Той твърди, че Агенцията по храните знаят кои са лицата, които извършват търговия с животни, но нито веднъж не са извикани да подпишат предупредителни протоколи, че не трябва в тази ситуация да се занимават с тази дейност.
Според Караколев сегашната ситуация с протестите на фермерите и пълната липса на доверие към институциите е нямало да ескалира, ако Агенцията по храните са си били свършили работата професионално и прозрачно.
Припомняме, че вече втора седмица Министерство на земеделието и БАБХ не може да е справи със заразеното стадо с над 1600 овце във Велинград. Повторни проби установиха, че животните са заразени с чума, но се отлага процедурата според европейска директива - евтанизиране на всички контактни животни. Ръководствата на земеделското министерство и на БАБХ обявиха, че вероятно заразата е тръгнала от нерегламентиран внос от Румъния или Гърция, където има доказани огнища на чума сред овцете. Оказа се, че някои от пробите показват наличие на антитела, което означава, че болестта е преминала преди повече от 14 дни.
Браншовата асоциация на овцевъдите също призоваваше за повторно тестване на овцете, защото не вярва на резултатите от изследванията, организирани от БАБХ, и по този начин насърчаваше фермерите да протестират. Сего обаче шефовете на асоциацията обвиняват ръководството на агенцията, че не е взела мерки за безопасност около въпросната ферма. В събота там се проведе протест срещу избиването на стадото, на който присъстваха фермери от цялата страна.
„Няма дезинфекционни ями и средства, няма санитарен контрол, всеки влиза и излиза, както си иска. Никой не изследва животните в 3-километровата зона наоколо. Недопустимо е толкова хора да влизат във фермата“, коментира и другият съпредседател на НОКА Деан Тодоров.
От браншовата камара настояват държавата да направи запитване пред Еврокомисията за промяна на остарелите протоколи за действие при зараза с чума по дребните преживни животни и да не се стига да унищожаване на стадата. Тази крайна мярка се предприема, за да не последва забрана страната ни да изнася не само живи животни и месо, но и продукти от тях като сирене и мляко.
„Наличието на антитела, показва, че вирусът е преминал преди 10-20 дни. На времето той е причинявал много голяма смъртност, но сега не е така. Явно вирусът се е изменил. Затова ЕК трябва да преразгледа процедурите си“, смята Тодоров.
Според него другият вариант е да се прилага ваксиниране. „Държавата обаче няма никакъв план за ваксиниране. Виждаме само хаотични мерки“, каза Тодоров.
От НОКА посочиха, че БАБХ не е предприела адекватни мерки и по отношение на изолирането на огнището от шарка по овцете в Сливенско. Никой не е взел проби от фермите в 10-километровата зона, посочиха от асоциацията.
Те разкритикуваха БАБХ, че не са обяснили спокойно на фермерите какво представлява чумата, какви последици може да има и как трябва да се действа. „БАБХ влизат във фермите като барети, Те не са специализирана структура, която работи в анонимност и трябва за изненадва фермерите“, посочи Караколев.