Агент на Русия и българин, базиран във Великобритания, са обсъждали създаването на сексуален капан за разследващия журналист Христо Грозев, пише The Guardian.
През септември 2021 г. агентът Ян Марсалек е разговарял по Telegram с Орлин Русев за заговор, който да бъде насочен към награждавания журналист Христо Грозев, известен с разследванията си за руския шпионаж, заяви прокурор Алисън Морган.
Русев предложил на Марсалек 30-годишната Ваня Габерова да „премине бавно към романтика“ и да „настоява за среща“ с 54-годишния Грозев, след като журналистът „много бързо“ приел от нея молба за приятелство във Facebook. Според тях базираната в Лондон козметичка би била твърде „силно независима“, за да се влюби в него.
Грозев „изглежда закачен и влюбен във Ваня“, твърди Русев в кореспонденцията, прочетена в съда, и е започнал да „харесва“ нейни снимки и публикации, създавайки според него възможност за фалшив романс.
Марсалек се запитал дали тя „би била готова за това“ и предложил: „Нека изчакаме малко, нека не подценяваме човека и неговата параноя“.
Русев обаче заяви, че вярва, че сюжетът може да проработи, защото Габерова е „червена“. В отговор Марсалек изразил известна несигурност, пишейки в комуникация между двамата мъже, оповестена в съда: „Вярно. Надявам се тя да не се влюби в него. Вече съм имал този проблем с една такава клопка“.
Русев казал на Марсалек, че „използва грешен тип момичета“ и че „ти трябват силни, напористи и ориентирани към независимост момичета“.
Описвайки Габерова, той казва, че тя е „много, много напориста и силно независима... истинска секси кучка“.
Габерова е една от трите българки, живеещи в Обединеното кралство, които са подсъдими за участие в една и съща шпионска група, базирана в Обединеното кралство. Тя, 33-годишната Катрин Иванова и 39-годишният Тихомир Иванов Иванчев отричат обвиненията в събиране на информация от името на Русия.
Други двама членове на групата - ръководителят на групата Русев и неговият помощник Бисер Джамбазов, на 43 г., вече се признаха за виновни по същото обвинение. Русев на свой ред е бил в тясна връзка с Марсалек, който според прокурорите е предоставял задачи за шпиониране на лица, представляващи очевиден интерес за руската държава.
Заговорът за капана не е продължил, но е бил част от интензивното наблюдение на Грозев през есента на 2021 г. в България, Австрия, Испания и Черна гора, целящо създаването на „варианти“. Един от обсъжданите варианти е бил възможното отвличане на Грозев от вила в България.
В друга размяна на реплики, прочетена от Морган, Марсалек казва, че му е било „предложено“ Грозев да бъде отвлечен и „отведен в Москва“. Русев отговорил: „Ако говориш сериозно... разполагам с необходимите средства“ - което накара Марсалек да напише, че това „не е добра идея“ и ще „създаде проблеми“.
Прокурорите твърдят, че Грозев е бил шпиониран във Виена, където е живял, от Иванчев в рамките на операция, при която журналистът е бил следен и в един от случаите заснет, докато е пътувал из австрийската столица. Камерите са били насочени към дома на Грозев и се твърди, че пощата му е била подслушвана.
Групата е поставила журналиста под наблюдение във Валенсия, където Грозев е пътувал за конференция, организирана от групата за разследваща журналистика Bellingcat. Според прокурорите Иванова е била изпратена да следи Грозев в самолета до испанския град, където към нея са се присъединили Габерова и Джамбазов.
Те резервирали стая в същия хотел като Грозев във Валенсия, като Русев казал на Марсалак, че екипът на място е надвишил бюджета с 1900 евро, за да се увери, че са на един и същи етаж, и е наблюдавал отблизо движенията на журналиста.
От лаптоп, който според прокурорите е принадлежал на Габерова, са иззети снимки на Грозев, който закусва с Елиът Хигинс, основател на Bellingcat. Морган заяви, че това показва, че Габерова е „извършвала наблюдение“ на журналиста.
Наблюдението на Грозев е възобновено през юни 2022 г., когато той е следен от Иванова по време на полет на Wizz Air от Виена до Черна гора. Видеоклип, показан на съда и направен, според прокурорите, от Иванова, показва как тя снима Грозев с телефона си и го изпраща на лице на име Макс - за което се твърди, че е Джамбазов.
Филмът, заяви Морган пред съда, е получен от очилата за видеонаблюдение, носени от Иванова по време на полета. Тя е заснела как фотографира Грозев с мобилния си телефон и също така изпраща съобщението на своя сътрудник веднага след това.
В съда бяха описани и две други операции по наблюдение, проведени от групата, включително тази на Роман Доброхотов, главен редактор на независимата руска медия „Инсайдър“.
Доброхотов също е бил наблюдаван, когато е летял до Берлин през ноември 2021 г., за да даде показания по дело за убийство; данните за полета му са били открити, тъй като Русев е имал достъп до информация за предварителни резервации, бе съобщено на съда.
Когато Марсалек научил, че плановете за пътуване на Доброхотов са били разкрити, той написал на Русев: „Бъдещите полети са невероятни данни! Абсолютно ОБИЧАМ тази система на авиокомпаниите“.
Иванова си е осигурила място в полета до него и съдът чу, че е седяла достатъчно близо до него, за да отбележи правилно пин кода, който е използвал, за да отключи телефона си. „Нашият агент беше много, много наблюдателен“, казал впоследствие Русев на Марсалек, заявиха прокурорите.
Процесът, който се очаква да продължи няколко седмици, продължава.