Никулден е: Традиции, обичаи и поверия

Никулден е един от най-важните християнски празници в България. Той се отбелязва днес – на 6 декември и е посветен на светеца Николай Чудотворец, който е покровител на моряците, търговците и децата.

Никулден: Традиции, обичаи и поверия

Никулден е посветен на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, покровител на моряците, рибарите, банкерите и търговците. Денят е не само повод за празник, но и за спазване на многовековни обичаи, поверия и кулинарни традиции.

Обичаите и обредите имат за цел да привлекат благополучие и здраве за цялото семейство. Един от най-популярните обичаи е да се пече пита с монета в нея, като този, който намери монетата в парчето си, се смята за щастлив през цялата година.

Също така, в деня на Никулден се правят различни ястия, свързани със светеца – риба, печени патладжани, сладкиши и други. Според поверията, ако се яде риба на Никулден, това ще донесе здраве и благополучие през цялата година.

В някои райони на България се провеждат и традиционни празнични праздници, като паради, фолклорни изпълнения и други забавления. Никулден е време за радост и празненство, когато семействата се събират заедно и споделят радостта от празника.

Кой е Свети Николай?

Свети Николай е историческа личност, роден през III век в град Патара (днешна Турция). Той е известен с добротата си, помощта към бедните и многобройните чудеса, които извършил.

Според една легенда, по време на силна морска буря, светецът спасил с молитви моряците на кораба, с които пътувал към Божи гроб. Според друга, светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта. Именно затова той се счита за закрилник на морето.

В образа на свети Никола се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езическия бог Посейдон. Това е причината българите да го почитат като патрон на моряците и рибарите, както и като покровител на океаните, моретата, реките и езерата. Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата.

Традиции и обичаи на Никулден

Почитане на морето и водата


Никулден е ден за отдаване на почит към силата на водата. Според поверията, Свети Николай властва над бурите и морските ветрове. На този ден не се извършва риболов, за да се уважи празника. Рибарите често изнасят ритуални дарове към морето – парче от никулденския хляб или риба.

Имен ден за много българи


Никулден е празник на хората с имена като Никола, Николай, Николина, Нина, Кольо и техните производни. В България около 200 000 души празнуват имен ден днес.

Домашен празник и жертвоприношение


Според обичая, домакинът на празника трябва да приготви шаран, който се смята за "слугата" на Свети Николай. Рибата се жертва в чест на светеца, като на трапезата се слага с молитва за благополучие.

Какво се приготвя за празничната трапеза?

Шаран – "царят" на трапезата


На Никулден задължително се приготвя шаран или друга риба. Най-популярното ястие е шаран, пълнен с ориз, лук и орехи, който се пече във фурна. Рибата символизира чудото на Свети Николай, когато той спасил моряците, запушвайки пробойната на техния кораб с шаран.

Ритуален хляб


На масата задължително трябва да има обреден хляб, който се разчупва от домакина. Част от него се дава "за здраве", а друга – на животните или се хвърля във водоем.

Постни ястия


Тъй като Никулден се пада в период на Коледния пост, на трапезата често присъстват постни ястия като варено жито, фасул, туршии и зелник.

Поверия и вярвания на Никулден

► Костта на шарана е талисман


Според народното поверие, ако запазите кръстовидната кост от главата на шарана, тя ще ви пази от болести и нещастия. Някои хора я зашиват в детски дрехи като амулет за защита.

► Домът трябва да е пълен


На Никулден се вярва, че масата трябва да е богата и домът – пълен с хора. Това символизира здраве и изобилие през годината.

► Не се пере и не се работи тежка работа


В този ден не се извършват домашни и селскостопански дейности, за да се почете светецът.

► Рибешката люспа за богатство


Люспите от шарана се събират и се носят в портфейла през цялата година, за да привличат пари.

Какво е забранено на Никулден?

► Да се лови риба


Риболовът е забранен в чест на Свети Николай, който е пазител на моретата и езерата.

► Да се извършва тежка работа


Забранява се всякаква физическа работа, за да се избегне „гнева“ на светеца.

► Да се изхвърля остатъчна риба


Остатъците от рибата не трябва да се изхвърлят, а се изгарят или заравят на чисто място.

Символика на Никулден

Никулден е празник, който съчетава християнските вярвания с дълбоки народни традиции. Той е символ на благодарността, надеждата и семейното благополучие. Празничната трапеза, споделена с близки, и почитането на Свети Николай са начин да изразим признателност за всички блага, които получаваме.

Честит празник на всички именици и техните близки! 🎉

Източник: dariknews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини