Независимият кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску отрече неговият изненадващ успех на първия тур да е резултат от руска операция за влияние и обяви в интервю за Би Би Си, че не се интересува от „лъжите“ на румънските разузнавателни служби.
Джорджеску декларира, че не е „човек на Москва“ и постави под съмнение войната в Украйна.
Във връзка с информациите, представени от румънските тайни служби за наличие на руски хибридни атаки по време на изборите в Румъния, Джорджеску коментира:
„Те не могат да приемат, че румънският народ най-накрая е казал: Искаме живота си обратно, нашата страна, нашето достойнство."
Освен това се представи като борец срещу системата, похвали Доналд Тръмп и унгарския президент Виктор Орбан, а за руския Владимир Путин каза, че е „патриот и лидер“, но „не му е фен“.
Запитан за войната в Украйна, Джорджеску първо отговори с въпрос на репортера: „Сигурна ли сте в това?". Журналистката отбелязва, че изглежда Джорджеску отрича самото съществуване на война в Украйна и определя поведението с Джорджеску като „раздразнително“ на моменти.
Кандидатът за президент каза, че Румъния се интересува единствено от това да има мир по границата си. И отказа да се произнесе дали това трябва да стане при условията на Киев.
На въпрос дали е съгласен да подкрепи Украйна, както се изразява ЕС, „толкова дълго, колкото е необходимо“, Джорджеску отговори с не.
„Съгласен съм само с това, че трябва да се погрижа за народа си. Не искам да въвличам народа си“, отговори той, като уточни, че Румъния – член на ЕС и НАТО, няма да оказва повече военна или политическа подкрепа на съседката си.
„Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за моя народ. Ние самите имаме много проблеми“, изтъква Джорджеску.
Това би било драматична промяна в позицията на Букурещ, която ще бъде „музика за руските уши“, отбелязва британската медия.
Президентът в Румъния има значителна власт, включително влияние в области като външната политика. Той е и главнокомандващ на въоръжените сили и назначава министър-председателя.
Румъния има дълга граница с Украйна и е твърд поддръжник на Киев след пълномащабната инвазия през 2022 г. Букурещ предостави система за противоракетна отбрана „Пейтриът“, финансова подкрепа и се превърна в ключов маршрут за износ на украинско зърно.
Ако Джорджеску бъде избран за президент, Румъния ще се присъедини към Унгария и Словакия като симпатизанти на Русия на източния фланг на НАТО. Той отказа да определи Русия на Владимир Путин като заплаха за сигурността на Запада, отбелязва медията.
Междувременно говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова отхвърли обвиненията, че Русия се намесва в президентските избори в Румъния, предаде Диджи24, като се позова на публикация в социалните мрежи на посолството на Русия в Букурещ.
„Русия, за разлика от „колективния Запад“, постоянно се придържа към принципната линия за недопустимост на намеса във вътрешните работи на други държави под какъвто и да било предлог“, гласи позицията.
В отговор на журналистически въпрос за засилването на антируската реторика в навечерието на втория тур на президентските избори в Румъния Захарова отговори, че кампанията преди вота тази неделя е „съпроводена от безпрецедентна вълна от антируска истерия“.
„Действително кампанията за президентските избори в Румъния, чийто втори тур ще се проведе на 8 декември, е съпроводена от безпрецедентна вълна от антируска истерия. Зад него стои желанието да се повлияе на съвестта и волята на гражданите на Румъния“, изтъкна Захарова.
Вчера посолството на Руската федерация в Букурещ обвини Държавния департамент на САЩ, че „не е могъл да се въздържи да не се намеси пряко в президентските избори в Румъния“, като се позова на „необосновани и лъжливи обвинения“ от страна на Вашингтон за „злонамерени кибератаки, целящи да повлияят на коректността на изборния процес в Румъния“.
Позицията дойде след изказване на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън в Малта, че „румънските власти разкриват широкомащабни и добре финансирани руски усилия за оказване на влияние върху неотдавнашните президентски избори“.
Късно снощи шестима бивши посланици на САЩ в Румъния изпратиха послание до румънците и изразиха загриженост от факта, че „Румъния е била мишена на масивна социална кибератака, дирижирана от държавен играч“. Писмото бе подписано от Алфред Моузес, Джеймс Росапепе, Майкъл Гест, Никълъс Таубман, Ханс Клем и Адриан Цукерман.