Руските служби са отвлекли стотици украински деца, които са били дадени незаконно за осиновяване в руски семейства. Инициатор на тази жестока система е самият Путин. Данните са от мащабно разследване на учени от Йейл.
До такива изводи стигат авторите на доклада „Руската система за принудително осиновяване и приемна грижа на деца от Украйна“, изготвен от Лабораторията за хуманитарни изследвания към Йейлското училище по обществено здраве (Yale School of Public Health) от САЩ.
Докладът обхваща период от 20 месеца – от февруари 2022 до септември 2023. Използвайки различни източници на информация, изследователите са успели да проведат задълбочено проучване и да установят местонахождението на украинските деца, отведени в Русия и включени в програми за осиновяване или приемна грижа там. Освен това докладът отразява различните схеми и механизми, използвани от режима на президента Путин, за улесняването на въпросните осиновявания на деца от Украйна.
„В този доклад подробно се описва процесът, по който украинските деца са попаднали под руско попечителство, логистичните и транспортните маршрути за тяхното придвижване в рамките на Руската федерация, както и процедурите, чрез които децата са били натурализирани като руски граждани и настанени в руски приемни семейства или вписани в руската база данни за осиновяване“, се казва в документа.
Деца от Украйна са били незаконно извеждани с руски военни самолети
Екипът от Йейл е успял да идентифицира 314 деца от Украйна, които са били нелегално прехвърлени в Русия след началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 година. „Руските военновъздушни и космически сили и авиацията под прекия контрол на администрацията на президента Путин са прехвърлили няколко групи деца от Украйна с военнотранспортни самолети на Руската федерация (...) между май и октомври 2022“, се казва в доклада.
Най-малко 67 от тези 314 украински деца вече са „натурализирани руски граждани“. Според изследователите от САЩ обаче броят на „официално натурализираните украински деца е значително по-голям“.
Идентифицирани са също така и междинни спирки, където незаконно изведените от Украйна деца са били държани, преди да бъдат прехвърлени в образователни институции в Руската федерация. Четири от тях са в центрове за временно настаняване и училища в Курска област и Ростовска област. В доклада се отбелязва още, че преди имената на украинските деца да бъдат вписани в руските бази данни за осиновяване, „те са били подложени на проруско превъзпитание“.
Най-малко 208 от 314-те идентифицирани деца са били дадени за осиновяване или под грижите на руски граждани. Около половината от тези 314 украинчета имат братя и сестри, чиито имена също са вписани в базата данни за осиновяване. Авторите цитират „поне един случай“, в който четирима братя и сестри са били разделени при незаконно осиновяване.
При издирването на местонахождението на децата изследователите от Йейл са установили, че те вероятно се намират в 21 региона на Русия. Междувременно в базите с данни децата от Украйна са вписани като „деца, родени в Русия“.
Тези бази данни се координират от руското федерално правителство, се казва по-нататък в доклада. За да узакони депортирането и незаконното осиновяване на украински деца от руски граждани, Русия използва услугите на психолози. Документирани са случаи, при които „руски специалисти по психично здраве“ са препоръчвали руско семейство да осинови конкретно дете от Украйна.
След като през март 2023 година Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин и неговата омбудсманка по правата на детето Мария Лвова-Белова, публичната информация е била ограничена - с цел да се затрудни установяването на самоличността на децата, отвлечени от Украйна. А данните, които биха могли да представляват интерес за разследващите органи, както и репортажите на руските медии за случаи на осиновявания са били изтрити до 15 август 2024 година.
„Всичко е било разпоредено от Путин"
„Системата за принудително осиновяване и приемна грижа в Русия е създадена по заповед и с подкрепата на президента Путин и комисарката по правата на детето Лвова-Белова. Ключови длъжностни лица и организации, участващи в разработването и контрола на програмата, включват Анна Кузнецова, заместник-председателка на Държавната дума, ръководителите на самопровъзгласилите се „Луганска и Донецка народни републики“, руското министерство на образованието и служители на партия „Единна Русия“, се казва в доклада.
Изследователите от Йейл са съставили и досие за всяко отвлечено дете, което са успели да идентифицират. То включва името на детето, намерените от тях снимки и видеоклипове, датата на раждане, вероятните му братя и сестри, здравословното състояние на детето според базите данни, възможната причина за липса на родителски грижи, мястото в Украйна, откъдето то е било отвлечено, както и последното известно негово място на пребиваване в Русия.
Авторите на доклада, по разбираеми причини, не споделят тази информация с обществеността. Досиетата на тези деца са предадени на Прокуратурата на МНС и са на разположение за проверка и от съответните правоприлагащи органи и украинското правителство, става ясно още от доклада.