Хасково скоро ще има велоалея от центъра до изхода към Харманли, обновяват зоопарка и розариума в „Кенана“

    В края на годината е време за равносметка. В тази връзка потърсихме за интервю кмета на община Хасково Станислав Дечев, който е начело на администрацията вече повече от 5 години. Той коментира различни теми, засягащи актуалните промлеми в областния град. Бяха обобщени и най-важните проекти, засягащи развитието на градската инфраструктура. 

    - Г-н Дечев, в края на 2024 година какво можем да отличим като проекти?

    - По принцип всеки проект е важен за нас. Няма как да определя кой е най-важен, защото зад всеки проект се крие огромен труд и експертни умения на много хора. Освен това се опитахме да обхванем възможно най-много сфери. Но ако все пак, трябва да степенувам по някакъв начин – започнахме едновременно и ремонтът на читалище „Заря“ по проектите на МРРБ, успоредно с това започнахме проектите по Плана за възстановяване и развитие, които обхващат три детски градини и едно училище. Същевременно започнахме и център за високи постижения в ПГДС „Цар Иван Асен II“. Но ако трябва да отличим нещо като значимост, това е Концепцията за интегрирани териториални инвестиции. Нашата концепция успя да спечели първо място в Южен Централен район. Това са насоките за развитието на града, включително и реконструкция на МБАЛ Хасково, както и партньорства с други общини от региона. Това е един наистина огромен труд, отне ни повече от две години изготвянето на тази концепция и се радвам, че тя беше оценена подобаващо. Сега остава да изпълним тези мерки в следващите две години.

    - Какво не успяхте да свършите през 2024 година?

    - Не успяхме с проекта за мултифункционална спортна зала. Ние участвахме с няколко концепции. Искахме да защитим и една втора концепция, в която бяха включени и проект за мултифункционална спортна зала, и реконструкция на почивната база на Петрово бърдо. Сега усилията ни ще бъдат насочени в това да успеем да го направим през следващата 2025 година. Скоро се отваря втора мярка, което ще бъде един добър шанс. Надявам се, че в нея ще можем да се класираме на добра позиция и тази концепция също да бъде одобрена, макар и от втори опит. Защото смятаме, че мултифункционалната спортна зала е от изключителна важност за развитието на спортовете в Хасково. Може да се каже, че това е една мечта на спортната общност в Хасково и ще направим всичко възможно да я реализираме.

    - На какъв етап е изготвянето на Общ устройствен план (ОУП) на Хасково, който започна още в периода 2015-2016 година?

    - Процедурата е вече почти към края си. Вече мина и публичното обществено обсъждане. Беше разгледан и от контролния орган на МРРБ. Вече ни е върнат оттам. Сега остава едно последно становище от Агенция „Пътна инфраструктура“. Ще проверят дали са коректно нанесени там бъдещите околовръстни пътища. След като минем и през този етап, може би през януари или февруари ОУП ще може да бъде внесен в Общинския съвет, което ще е последната стъпка към неговата реализация.

    - Значи с приемането на този план най-накрая ще се спре безразборното строителство, ще се вкарат в ред всички градски територии, дори и вилните зони?

    Това е един основен документ, който се очаква да сложи ред в строителството навсякъде в Хасково. Това е мнението на външните и вътрешни експерти, които са работили по този план, както и на всички архитекти.

    - Докъде стигна реализацията на проекта за ремонт на читалище „Заря“, една от емблематичните сгради за Хасково?

    - Този проект напълно отговаря на моята философия за управление, а именно да правим нещата заедно и прозрачно. Тези принципи ги защитавам още от първия си мандат. За това Община Хасково отпусна средства на читалището, за да изготвят идеен проект. След това този проект се върна в общината. Успяхме да изберем изпълнител. След това кандидатствахме за държавно финансиране. То ни беше осигурено и така започнахме ремонта. Вече е изпълнен на 70-80%. Надявам се до няколко месеца - три или четири, да бъде открита реновираната сграда, която наистина е знакова за Хасково.

    - Езерото в парк „Кенана“ също е един от символите на Хасково. Вече е ясно, че хасковска фирма печели концесията за 35 години. Таксата  от 7800 лева на година не е ли прекалено ниска?

    - Не е ниска. Да не забравяме, че става въпрос за доста голяма инвестиция – почти 1 млн. лв., а концесионното възнаграждение е 7800 без ДДС. С ДДС става над 9 000 лева годишно. Срещу какво се плаща това възнаграждение? Де факто за площ от три павилиона. Ако вземем цената за поставяне, дори в централна градска част, тя е 12 лева.  Дори на тази цена за идеален център, а всички знаем добре, че парк „Кенана“ не е идеален център, Ще видим, че таксата е съвсем реална за площта на тези павилиони. Даже при самото обявяване на търга таксата беше още по-ниска.

    - Търгът беше само с един участник? Как си го обяснявате?

    - Честно казано ние като администрация очаквахме да се явят много повече фирми, но бизнесът иска мащабно строителство, иска повече търговски площи, иска ресторанти с много места. Просто бяхме заложили доста рестрикции. Искахме да опазим природата максимално. И реалната търговска площ стана много малка. Всички тези изисквания явно не се харесаха на бизнеса, защото не гарантират бърза възвращаемост. И това е истинската причина да се стигне до търг с един участник.

    - Предвидени ли са механизми за защита на интересите на Община Хасково, защото става въпрос за 35 години?

    - Предвидена е актуализация спрямо годишната инфлация на всеки две години. Имаме и клауза, че ако цените скочат над 30 на сто за кратко време, до три месеца след това може да се поиска актуализация чрез преговори с консеционера. Интересите на общината са защитени. И смятам, че тази концесия е голям успех, с оглед на кратките срокове на изпълнение. Ако всички срокове се спазят, още другото лято ще имаме един прекрасен атракцион в парк „Кенана“, при това при максимално запазване на природата, близко да сегашния й вид. А това е напълно в интерес на гражданите на Хасково. Да не забравяме, че с решение на Общинския съвет училищата и детските градини ще могат да ползват този атракцион безплатно, при това през цялото време на концесията.

    - Как ще стане водоснабдяването на езерото в „Кенана“?

    - Има съществуващ канал на „Напоителни системи“, от който езерото се е водоснабдявало и преди. На място беше направен оглед от екип на Община Хасково, на „Напоителни системи“ и на концесионера, за да се прецени начина за водоснабдяване. Вода има, ще го напълнят веднага. Участвах в разговорите след концесията, на които стана ясно, че водата в езерото няма да бъде подновявана постоянно, тя няма да е басейнова. Ще е на принципа на кръговрат с пречиствателна станция, дори вътре може да има различни видове риби, които да се грижат за почистването на водата.

    - Ще има ли и други инвестиции в зоните на парк „Кенана“? Там в близост до езерото са зоопаркът, розариума?

    - За зоопорка успяхме да спечелим проект. Той е за разработката на техническите планове за това как ще изглежда в бъдеще той. Но тук трябва да сме наясно какви ще са целите. Това, което е заложено, е зоопаркът да се развива като инкубатор - място, на което да се раждат животни, да се отглеждат определено време, а след това да бъдат разселвани. Мисля, че това е правилен подход, подкрепяме го, подкрепя го и държавата. Така не просто ще имаме място, където да се видят определени животински видове, но ще се помогне и за опазването на някои от тях.

    Другата важна стъпка е опазването на растителните видове. Затова към този проект за зоопарка добавихме една втора част - а именно възстановяването на розариума. Така ще можем да помогнем не само за опазването на животински, но и на растителни видове.

    Преди време започнахме с преасфалтирането на централната алея в парк „Кенана“, с фитнеса на открито и детските площадки. Сега вече изпълняваме проекта за езерото и площта около него. Последният етап ще е обновяването на зоопарка и възстановяването на розариума. Така ще постигнем един изцяло нов парк „Кенана“ - с нов и модерен облик, какъвто заслужава да има една от емблемите на Хасково.

    - Изграждането на околовръстни пътища и велоалеи бяха едни от акцентите в предизборната ви програма. Управлявате града вече 5 години, на какъв етап е реализацията на тези ваши обещания?

    - Нека да започнем с околовръстните пътища. Споменахме ги, когато говорихме за Общия устройствен план. Околовръстните са готови като идеен проект. Те са част от републиканската пътна мрежа, затова работим в партньорство с АПИ. Актуализирахме стария идеен проект, който е приет от тях. Предстои да бъдат вкарани за реализация като готов проект в периода 2026 – 2029 година и да бъдат завършени. Говорим за две отсечки в южната част на града. Едното трасе ще свърже изхода в посока Минерални бани директно с изхода към Кърджали, а втората ще бъде от изхода към Кърджали до изхода към Харманли. Направили сме големите стъпки, сега инициативата е в АПИ и остава околовръстните отсечки да бъдат реализирани.

    - А велоалеи извън големите паркове „Кенана“ и „Ямача“ ще имаме ли скоро в Хасково?

    - Вече изградихме една много малка велоалея, която се намира в парк „Ямача“ по проект, който изпълнихме. Важни са велоалите, но е важно и какво казват експертите. Защото има много въпросителни откъде точно да минават велоалеите и как ще пресичат и ще се вписват в основните градски артерии. Предстои съвсем скоро да бъде обявена обществена поръчка за плана за движение в Хасково и се надяваме там да имаме вече пълната яснота в кои зони са допустими и къде могат да бъдат разположени самите велоалеи. Като конкретен проект вече имаме заложен - реконструкцията на надлеза над жп линията до мелницата. В него сме предвидили една велоалея, която ще бъде изпълнена и ще бъде свързана с бул. „Съединение“, така че ще имаме велоаля, която ще свързва Индустриалната зона на изхода за Харманли, където имаме и няколко хипермаркета, с центъра на Хасково. От там нататък ще чакаме мнението на експретите как ще може да пресече бул. „Раковски“ и да продължи по булевард „България“. Следим опита и решенията на европейските градове, както и на други градове в България. Самото изграждане на велоалите не е трудно. Трудно е да се намери оптималното трасе, така че хем велосипедистите да бъдат изолирани и надеждно защитени от другите участници в движението, но и да не се затруднява трафикът допълнително. Но вече имаме проекта и след самия ремонт на надлеза ще имаме и първата голяма отсечка от велоалея в Хасково. Знаем, че в нашия град повечето от улиците са тесни, а тротоарите не са достатъчно широки, в края на много от тротоарите има редица от дървета. А да изсечем дърветата, за да осигурим трасе за велоалея, е недопустимо. Така че търсим варианти за цялостно решение на проблема с велоалеите, но първо трябва експертите да си кажат мнението.

     - Как може да се подобри чистотата в Хасково?

    - Общината полага изключително много грижи за чистотата на града. Някои от нашите дейности остават скрити за гражданите. Такива са например депото за отпъдъци. Изградихме нова клетка за отпадъци. Успяхме да рекултивираме старата клетка. Непрекъснато подменяме кошчетата за отпадъци. Ангажирали сме две фирми за чистотата на Хасково - една външна и общинската „Екопрогрес“. Не спираме да работим, но може би ще ни трябва повече помощ и от самите граждани. Един от големите проблеми е, че хората третират строителните отпадъци като битови. В много части на града се изхвърлят нерегламентирано строителни отпадъци. В това отношение Община Хасково е разрешила на гражданите да извозват и изхвърлят до 1 кубик строителни отпадъци в депото без да дължат такса. Но това или не се знае, или се пренебрегва и строителни отпадъци се изхвърлят при битовите. С малко повече разбиране и подкрепа от самите граждани чистотата може да бъде на по-добро ниво. Общината следи процеса и прави необходимото за подобряването на чистотата.

    - Асфалтирането и дупките по улиците са другата тема, която вълнува хората в града?

    - За асфалтирането сме възприели принципа, че ако асфалтираме една улица, то тя трябва задължително да е със сменено ВиК. В момента асфалтираме по ул. „Булаир“, преди това асфалтирахме части от бул. „Съединение“, от бул. „България“, включително и ул. „Тракия“. Но навсякъде, където има ремонт на тротоари и асфалтиране, сме решили проблемът с трабите на ВиК. Въпреки че това трябва да бъде приоритет на държавата, ние като община помагаме да се оправи канализацията, за да не се стига до абсурдната ситуация да се разкопават асфалтирани и ремонтирани улици.

    - Имаше обещание, че летище „Узунджово“ ще заработи, вече има лиценз. Какъв ще бъде ефектът за града?

    - Ефектът ще се отрази в бъдеще, въпреки че вече има запитвания за оператори различни, които искат да се възползват от това нещо и да влязат в нашия град или да оперират самото летище. Летището го запазихме като такова, за да може да става едновременно и за карго терминал, един ден да може да става и за малки самолети, както е в момента, но бъдещето показва, че дроновете все повече напредват, говоря и за товарни дронове, дори и дронове за превозване на хора. Така че ние ще сме една крачка пред всички останали със съществуването на такова летище на нашата територия, което може да се използва във всеки един момент от различни фирми, които превозват товари с дронове или превозват малки товари с леки самолети. Според мен това е най-голямото предимство. Другото е, че сертифицирайки го вече като летище, няма да позволим да бъдат изграждани в зоната на летището каквито и да е неприемливи инвестиции или видове застрояване.

    Оставили сме си обаче съседния парцел, който също е придобит от Община Хасково, в който вече изготвяме план за автомобилна писта и индустриална зона едновременно.

    Така че в тази голяма зона, която успяхме да придобием от държавата, ще имаме едновременно летище, едновременно зона за автомобилна писта и индустриална зона. Като тук мога да кажа, че малко сякаш се подценява философията на една такава писта. По нашите проучвания, които правихме в пистата в Букурещ (Румъния) и пистата в Серес (Гърция) – една много сериозна заетост от граждани от целия Балкански полуостров, където буквално всяка седмица се правят различни състезания, гонки, разни демонстрации - тестове на автомобили. Това е един процес, който ще отвори един постоянен спортен туризъм за нашия град.

    - Споменахме туризма, икономиката, но все пак е важна и средата, в която живеем. Имаше стъпки за по-чист въздух. На какъв етап е проектът за смяна на печките с климатици?

    - В момента вървят обходите и това беше вторият етап, в който приехме заявленията, одобрени са 3085 заявления и всички те трябва да бъдат обходени, за да могат експертите да се убедят на терен, че всичко е наред и данните, които са дадени в самите заявления, отговарят на всички заложени изисквания. Обходени са 210 адреса, като обходите продължават. След като приключи този процес и бъдат одобрени заявленията, тогава ще преминем към следващия етап – предоставяне на уредите. В момента се оспорва обществената поръчка за уредите, очакваме процесът да приключи в КЗК, за да имаме избран изпълнител, който да започне доставка. Надявам се в рамките на следващата година да приключи процесът с одобрението и да започне процесът с предоставянето.

    Божидар Събев, Анета Кутелова

    Източник: Haskovo.NET

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (2)

    • 1
      Чо
      Човек от Мин.бани
      10 -1
      21:02, 14 дек 2024
      Билял от нашето село да си кара колелото
    • 2
      Ка
      Калин Орела
      13 -1
      22:33, 14 дек 2024
      Въпрос г-н Дечев-с.Орлово под Ваша юрисдикция ли е?И щото отговора е ДА,знайте,че няма дълго да изтърпят Войводовци и Орловци пътя от разклона за двете села,междувпрочем и за Мандра и т.н.да продължава да бъде "лунен кратер"!Хората си разбиват колите ежедневно и е въпрос само на време да стане и беля,пътя в едната си част е с много голям наклон,намалена видимост, а това е сериозна предпоставка.Преди година и половина обявихте ремонт.дойдоха едни хора,мериха,рисуваха по асвалта,и до там!Само че,за разлика от една подписка на селяните от Орлово,останала глас в пустиня,макар и връчена през платформа за сигурно електронно връчване,този път май хората сериозно са набрали-и са прави-гласуват,плащат си данъците,купуват си винетки-и нищо чудно един слънчев ден комуникацията с Кърджали да бъде затруднена,а там как ще се оправяте с Новоначалниците-въпрос?Така че,спиинете се малко с хвалбите,а повече "работа,бабота,работа"!
    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

    Още новини

    Последни новини