Измама за 1 милиард евро с китайски въглеродни сертификати

Спечелила ли е китайска компания повече от един милиард евро с фалшиви климатични проекти? Разследване на ДВ съвместно с обществената телевизия ZDF сочи точно това.

През 2023 г. германската компания Verbio решава да инвестира в т.нар. сертификати за емисии от Китай. Получената оферта е от китайската фирма „Пекин карбон“. Проектите са одобрени от Verbio и всичко е наред, уверяват от Китай.

„Компанията ни изглеждаше професионална“, казва Щефан Шрайбер от борда на директорите на Verbio. Неговата компания произвежда биогориво и търгува с въглеродни кредити.

По същество въглеродните сертификати (или кредити) се генерират от проекти, които намаляват или премахват емисии на парникови газове. За да изпълнят целите си в областта на климата, компаниите могат или да намалят емисиите в собственото си производство или дейности, или да закупят тези кредити от други. След това тези въглеродни кредити могат да бъдат препродадени на други компании.

През 2023 г. Verbio придобива права върху въглеродни сертификати от петролно находище в Китай. То е одобрено като проект за спестяване на въглеродни емисии от германските власти. Всичко, което ръководството на Verbio е трябвало да направи, е да подпише договор и да преведе парите за въглеродните сертификати.

Огромна престъпна схема

Сертификатите се издават в Германия. Идеята за това е, че парите са предназначени да стимулират инвестициите в опазване на климата в петролните и газовите находища по света. Германският орган, Федералната агенция за околната среда, вече е издал лиценза. Сделката изглежда изгодна за Шрайбер. Но офертата е била твърде добра, за да е истина.

Германската компания Verbio е платила на китайска компания 250 000 евро по схема за търговия с въглеродни емисии  Снимка: Dmytro Katkov/DW

Разследване на „Дойче веле“ и ZDF показва, че проектът, по който Verbio получава тези въглеродни сертификати, навярно е част от измамна схема. Тя вероятно е генерирала въглеродни кредити на стойност около 1 милиард евро от въвеждането си през 2020 г. до спирането си тази година. Десетки проекти в Китай са одобрени в Германия, въпреки че не отговарят на правните изисквания на специализираната въглеродна схема, създадена за индустрията на изкопаемите горива. Всъщност могат да бъдат разрешавани въглеродни сертификати само от нови инсталации - така Германия иска да гарантира, че действително се създава допълнителна защита на климата.

Стари проекти се представят за нови

Въпреки това открихме много стари инсталации, които са били представени като нови проекти за опазване на климата. Сред тях е и проектът, в който Verbio инвестира: снимка от 2019 г. показва, че централата вече е била завършена година и половина преди подаването на проекта за опазване на климата в Германия. „Тази централа никога не е трябвало да бъде одобрявана. Не е допустимо една инсталация да съществува още преди подаването на заявлението“, смята Аксел Михаелова - експерт по сертифицирането.

Това е модел, който откриваме в много проекти: Стара централа се представя за нов проект за опазване на климата. Повечето от съмнителните проекти изглежда идват само от една китайска компания: „Пекин карбон“ е специализирана в намаляването на емисиите и търговията със сертификати.

Основателката ѝ преди това е работила по енергийни въпроси на различни ръководни длъжности в китайското правителство и държавни компании.

Поради клауза за конфиденциалност Шрайбер не може да каже колко точно пари е платил на китайското дружество. Въз основа на документите обаче оценяваме стойността на 25 милиона евро.

Къде са проверителите от Германия?

„Ако става дума за измама, както предполагаме, в Германия трябва да е имало хора, които са познавали тази система отвътре“, убеден е той. Някои представители на бранша обвиняват инспектиращите компании, които са проверявали заводите според досиетата. Федералната агенция по околна среда не инспектира проектите сама, а базира оценката си на работата на частни германски компании за инспекции. Те работят до голяма степен независимо. Представителите на индустрията дори обвиняват тези компании, че са работили съвместно по измамата с китайската компания.

Сателитна снимка на пречиствателно съоръжение в Аксу, Китай от март 2019 г.  Снимка: Pleiades/Vertical52

Не успяхме да открием никакви доказателства за тайно споразумение. Открихме обаче много признаци, че инспектиращите дружества са допуснали груби грешки. В един случай документите на завода удостоверяват шест големи съоръжения за съхранение на газ, въпреки че снимките и сателитните изображения ясно показват, че те са само четири. Според докладите от проверките инспекторите на компанията са били на място седем пъти. „Мисля, че е малко вероятно инспекторите да са били на място“, заключава Аксел Михаелова. „Това няма как да не се види."

Компаниите за инспекции в този случай са с висока репутация - Müller-BBM Cert, която е специализирана в оценките на околната среда, и Verico SCE - още по-голямо име в бранша. В продължение на повече от десет години един от членовете на нейния управителен съвет представлява интересите на световните компании за инспекции пред органите на ООН. От 66 проекта от Китай 48 са били одитирани от поне една от двете компании. „Това би трябвало да се усети“, казва Михаелова.

Компаниите отричат

Дружествата отхвърлят обвиненията. Verico SCE не вижда „причина да се съмняваме в качеството на нашите експертни дейности или тези на нашите одитори“. А Müller-BBM Cert е „убедена, че няма престъпно поведение от страна на служителите на нашата компания“.

В Германия вече е започнало разследване на твърденията за измама. Германската федерална агенция по околна среда е замразила 45 проекта и иска да изтегли възможно най-много сертификати. Това няма да бъде възможно във всички случаи, тъй като някои проекти вече са завършени. Нови заявления за участие в програмата вече няма да се приемат. Прокуратурата е проверила двете изпитващи компании. „Пекин карбон“ остави всички наши запитвания без отговор

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини