След падането на режима на Башар Асад Турция струпва войски по границата си със Сирия. САЩ се опасяват от евентуална турска инвазия на територията, контролирана понастоящем от сирийските кюрдски групи, с които САЩ си сътрудничат по-специално в борбата срещу групировката „Ислямска държава“.
Това съобщава вестник „Уолстрийт джърнъл“ (WSJ), предаде Радио Свобода. Според високопоставени американски служители в съседния на сирийски район Кобани (Айн ал-Араб) са съсредоточени турски специални части, подкрепяни от Турция сирийски въоръжени формирования, както и голямо количество артилерия. Този град в Северна Сирия понастоящем се контролира от кюрдските сили. Един от американските служители, интервюиран от WSJ, е на мнение, че турската инвазия е „неизбежна“ - нейният мащаб обаче засега остава неясен.
През 2019 г., в разгара на сирийската гражданска война, Турция проведе операция срещу кюрдските сили в северната и североизточната част на Сирия. По това време редица прилежащи към границата райони преминаха под контрола на протурски формирования. Въпреки това, включително по споразумение с Русия, Турция и подкрепяните от нея сирийски опозиционни сили отказаха да атакуват някои райони, включително Кобани.
След свалянето на Башар Асад въоръжената опозиция, много от чиито групировки са подкрепяни от Турция, пое контрола над почти цялата западна част на Сирия. Територията в източната и североизточната част, отвъд река Ефрат, обаче остава под контрола на така наречените Сирийски демократични сили (СДС), в които основна роля играят кюрдските милиции. Турция смята, че сирийските кюрдски милиции са замесени в терористични дейности.
Напротив, американските военни, разположени в Сирия, си сътрудничат с кюрдите. Според WSJ Илхам Ахмед, говорител на гражданската администрация на СДС, е написал писмо до новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, в което го моли да окаже натиск върху турския президент Реджеп Ердоган да се откаже от военната операция. Ден по-рано Тръмп заяви, коментирайки събитията в Сирия, че сега Турция притежава всички козове в тази страна. В същото време той разкритикува действията на Анкара, като заяви, че това е „неприятелско превземане“ на Сирия.
Съобщава се, че руските военни, които преди това присъстваха и в североизточна Сирия, напускат своите съоръжения и се концентрират във военната база Хмеймим в провинция Латакия. Продължават преговорите за съдбата на базите с новите сирийски власти, които Москва неотдавна определи като терористи.
В същото време емисари от западните държави започнаха да посещават Дамаск и да се срещат с неформалния лидер на новото сирийско ръководство, ръководителя на ислямистката групировка Хаят Тахрир аш Шам, Абу Мухаммад ал-Джулани (наскоро той отново започна да използва оригиналното си име - Ахмед Хюсеин ал-Шараа). Според ръководителя на външната политика на ЕС Кая Калас много страни от ЕС са на мнение, че изтеглянето на руските бази от Сирия би могло да бъде условие за установяване на отношения на ЕС с новите власти в Дамаск.
Вестник „Ню Араб“ твърди, че Русия се готви да евакуира базите си в Хмеймим и Тартус в рамките на един месец и че 10 % от силите ѝ вече са напуснали Сирия. Тази информация засега не е потвърдена от други източници.