Председателят на парламента Наталия Киселова не позволи на НС да се занимава с казуса
„Споразумението с Украйна е като да си купиш на 9 септември фабрика“. Така лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов обобщи ситуацията с документа, заради който депутатите се карат от вчера. Борисов очевидно има предвид известния израз за 8 септември 1944 г. и колко недалновидно е да се купи фабрика, след като следват комунистическият преврат и национализацията.
„Винаги съм твърдял, че служебните правителства са, за да се правят избори. И съм против те да подписват дългосрочни договори. Най-правилното е, когато има редовно правителство, да се прецени, и тогава да го подпише“, каза днес Борисов в кулоарите на парламента. И допълни, че в момента политическата ситуация е коренно различна. „Преди 6 месеца (по времето на сглобката, б.р.) категорично щяхме да подкрепим подобен договор, но сега, когато и Европа, и САЩ, особено изказванията на Тръмп и неговите хора относно мирния процес, е малко като на 9 септември фабрика да си купиш“, обясни Борисов витиеватата си позиция. Накрая лидерът на ГЕРБ каза, че ''ние с Украйна ще работим, ще участваме във възстановяването, направили сме много за тях и едно редовно правителство ще подпише договор, който да е взаимноизгоден и за двете страни“.
Служебният премиер Димитър Главчев първо съобщи, че ще подпише политическото 10-годишно споразумение за сътрудничество с Украйна, но смени позицията си и неочаквано поиска вчера първо да получи одобрение за това от Народното събрание. В момента Главчев е в Брюксел за срещата ЕС-Западни Балкани и заседанието на Европейския съвет, за когато беше планирано да подпише с украинския президент споразумението. Документът формално не изисква мандат от Народното събрание. ЕС е подписал подобно споразумение и само 6 страни-членки все още не са. Освен българия това са Австрия, Словакия, Кипър, Малта и Унгария.
„Смятам за нормално служебно правителство, а и редовно да се допитва до народните представители за това, което прави. Нямам никакви притеснения по споразумението, то е правно необвързващо и политическо, не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от Народното събрание. Единствено ме притеснява 10-годишният срок“, каза Главчев.
Междувременно положението в пленарната зала днес стана толкова нажежено, че се наложи председателят на парламента Наталия Киселова да даде 15-минутна почивка, за да свика председателски съвет, на който да бъде взето решение дали да даде мандат на Главчев да подпише споразумението.
В крайна сметка Киселова реши, че НС няма да се занимава с казуса и че служебният премиер е длъжен да се съобрази с решението на правителството за подписване на споразумението, а не да прехвърли отговорността на парламента.
Със споразумението се предвижда оказване на политическа подкрепа за Украйна, както и координиране и ускоряване на усилията за подпомагане на украинската страна в областта на сигурността.
От ГЕРБ-СДС призоваха премиера да оттегли договора, а ПП-ДБ и ДПС-Ново начало подкрепиха подписването. От партия МЕЧ заподозряха провокация. БСП и „Възраждане“ също изразиха несъгласие.
Има подозрения, че служебният премиер неочаквано е поискал от НС мандат да подпише, за да взриви преговорите за кабинет. Както е известно, БСП е против военното сътрудничество с Украйна.
Бившият премиер и настоящ депутат от ПП-ДБ Николай Денков заподозря, че служебният премиер ще предизвика „малък дипломатически скандал“ в Брюксел. Той упрекна Главчев, че не е добре първо да обявява процедура по подписване, а след това да я оттегля.
А лидерът на ДПС-Ново Начало Делян Пеевски отсече, че ''който не подпише споразумението, е слуга на Москва“.
Вчера имах разговор с премиера Главчев по повод споразумението с Украйна. Призовах го да го подпише и да не използва парламента като смокинов лист.
— Ивайло Мирчев (@IvoMirchev) December 19, 2024
В безпрецедентна ситуация сме - едно рутинно споразумение, за което има решение на МС от 28.11.2024 г. се превърна в новина, тъй…
нямам думи