Молдовското правителство обсъжда национализация на местната газова компания
Молдовските власти ще национализират „Молдовагаз“, в която 50% от акциите държи „Газпром“, съобщи „Интерфакс“. На заседанието на правителството днес премиерът Дорин Речан нареди да се разработи законодателна база за тази стъпка.
Причината е решението на „Газпром“ да спре доставките на газ за Молдова от 1 януари 2025 г. в 8 часа сутринта заради „исторически дълг“ от 700 млн. долара. „Газпром“ запазва правото си да прекрати едностранно договора и да иска неустойки от „Молдовагаз“ за нанесените щети, както и да наложи глоби за неизпълнение на ангажиментите“, пише руската компания.
„Решението за спирането на доставките е взето въпреки действащия договор между „Молдовагаз“ и „Газпром, под предлог, че има исторически дълг от над 700 млн. долара. Международният одит показа, че такъв дълг няма. Може тези пари да са похарчени за пътешествия и яхти, но е недопустимо дългът да се прехвърля върху раменете на гражданите на Молдова. Ние ще се справим с тази ситуация, както сме се справяли и преди с енергийния шантаж на Русия," каза Речан. Той добави, че Молдова разглежда различни юридически възможности, включително и да се обърне към международен арбитраж.
От няколко години „Газпром“ иска молдовската страна да плати 709 милиона долара дълг, въпреки че международен одит показа, че дългът е максимум 8.6 млн. долара. Руската компания обаче не приема изводите на британските и норвежките одитори, защото те са наети от молдовското правителство без нейно съгласие.
Във „Фейсбук“ молдовският премиер написа, че прекратяването на доставките ще засегна най-напред Приднестровието - самопровъзгласила се република, която обяви своята независимост от Молдова и желанието си за сближаване с Русия.
Молдова е силно зависима от руския газ и докато на власт бяха проруски сили, страната можеше да разчита на отстъпки в цената. С идването на власт на прозападното правителство на Майя Санду обаче Молдова се сблъска с енергиен натиск от Москва.
В началото на октомври 2022 г. „Газпром“, оправдавайки се с проблеми с украински транзит, съкрати с 1/3 доставките на газ за Молдова. В отговор Кишинев взе стратегическото решение да започне да купува газ за собствени нужди от европейския спотов пазар, а доставяното от „Газпром“ гориво да отива в Приднестровието, откъдето Молдова получава около 70% от електроенергията си. Останалите 30% се осигуряваха от Украйна, но след началото на войната значителна част от нейната инфраструктура бе унищожена. Недостигът бе запълнен с внос на ток от Румъния.
Тогава Молдова започна преговори с „Газпром“ за доставки на газ през „Турски поток“, но те бяха блокирани от ултиматума на руската компания Кишинев да изплати „историческия дълг“ за газ.
Ситуацията се влоши още повече, след като Украйна обяви, че ще прекрати транзита на руски газ през своя територия от началото на 2025 г. На 13 декември Молдова въведе извънредно положение в енергетиката. Много повечето експерти не очакваха „Газпром“ да спре доставките, защото главният удар ще бъде върху регион, който Москва всячески подкрепя.
Молдова няма много опции за действие. Тя може да запълни недостига с доставка на ток от Румъния, но електричеството отново ще минава през Приднестровието и цената му ще е много по-висока. Страната се надява да договори алтернативен маршрут за газ през Турция, България и Румъния.
Още по-драматична ще е ситуацията в проруското Приднестровие, което остава съвсем без газ, а вероятно и без ток. Днестровската електрическа централа може да работи известно време с въглища, но запасите й не са големи. А и страната не разполага с пари, за да осигурява въглища дълго време. Теоретично, тя може да купува газ и ток от европейския пазар през Молдова, но това също излиза много по-скъпо и не само, че ще доведе до повишение на цените за населението, но и ще постави на колене приднестровската промишленост, която работи само благодарение на евтиния руски газ и ток.
Днес властите на Приднестровието спряха газа на 12 държавни учреждения, съобщи Reuters.