В Швейцария вече е забранено носенето на бурки

Влезлият в сила на 1 януари 2025 г. закон предвижда глоби от 100 до 1000 франка

Швейцарските власти официално забраниха носенето на обществени места на дрехи и аксесоари, които напълно скриват лицето, включително традиционните мюсюлмански бурка и никаб. За нарушаване на забраната глобите варират от 100 до 1000 швейцарски франка.

Законът бе приет преди почти четири години, но влезе в сила на 1 януари 2025 г. Населението на Швейцария гласува за инициативата на референдум през март 2021 г. Тогава 51,2% от участниците в проучването подкрепиха забраната. Преди това ограничение се прилагаше само на регионално ниво в кантоните Санкт Гален и Тичино.

Забраната ще засегне дрехите, носени от вярващите мюсюлмани, особено от жените, както т. нар. балаклави - цели маски за глава с отвор единствено за очите, предвидени по принцип за скиори и сноубордисти, но най-често използвани от футболни хулигани. Вече е забранено подобни атрибути да бъдат носени в магазини, ресторанти, държавни учреждения и градския транспорт. Въпреки това дрехите, които покриват лицето, все още ще може да се носят на места за поклонение, на карнавали или за защита от студ.

Според президента на страната Карин Келер-Сутер забраната ще засегне само малка част от всички 400 000 мюсюлмани, живеещи в Швейцария. От тях, както отбелязва дамата политик, „само около 20-30 жени носят никаб“.

С въвеждането на забраната Швейцария се присъедини към списъка на европейските страни, които вече имат подобни правила. Сред тях са Австрия, Белгия, България, Дания и Нидерландия. Франция беше първата, която въведе забрана за носене на покривала за лице през 2011 г.


БОРБА С ДЕТСКИТЕ БРАКОВЕ

От 1 януари 2025 г. швейцарските закони вече са по-стриктни и в борбата с детските бракове. Браковете в чужбина с непълнолетни вече няма да се признават, ако поне единият от съпрузите е бил жител на Швейцария по време на брака. Детските бракове вече може да бъдат анулирани по искане на властите или на засегнатата страна до 25-ия рожден ден на лицето. Досега това беше възможно само докато не навършат 18 години.

Промяната в закона има за цел да предотврати т. нар. ваканционни бракове - детски бракове, които се сключват, когато семейства пътуват до друга държава, където законовата възраст за брак може да е по-ниска или законите относно брака са по-малко строги.

Освен това такъв тип бракове изобщо няма да бъдат признати в Швейцария, ако и двамата съпрузи не са навършили 16 години. Според Ану Сиваганесан, адвокат и правозащитник, броят на непълнолетните в Швейцария, които са принудени да сключат брак, се е увеличил през последните осем години.

 

 

Източник: Сега

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини