Депутатите окончателно приеха специалния бюджетен закон

С пълно единодушие 51-вото Народно събрание гласува окончателно специалния бюджетен закон, който ще позволи на държавата да събира приходите и да прави разплащания до приемането на редовен бюджет за 2025 г., но  за срок не повече от три месеца.

Според разпоредбите в него приходите в хазната ще влизат според действащите към 31 декември 2024 г. закони, а разходите ще се правят единствено в рамките на събраните средства. В първите три месеца на годината, когато приходите не са достатъчни да покрият разходите и трансферите от бюджета, приоритетно ще се изплащат заплати и  социални плащания в пълен размер. Изрично се уточнява, че минималните и максималните размери на пенсии, осигурителни вноски, обезщетения и други осигурителни плащания са съгласно действащите закони към 31 декември 2024 г.

С решение на Министерски съвет в този период ще може да се правят и капиталови разходи при наличност в хазната, но по време на дебатите в бюджетна комисия служебният финансов министър Людмила Петкова обяви, че според разчетите на МФ, едва ли за това ще останат пари. Докато няма редовен бюджет държавата ще може да покрие само на 100% заплатите в бюджетната сфера, трансферите за общините, разходите за пенсии и обезщетения от НОИ и здравната каса и вноските в ЕС

Мартин Димитров от "Демократична България" поиска промяна в разпоредбата за капиталовите разходи, като обяви, че е опасно МС да решава кои капиталови разходи да финансира без санкция на парламента. "Не може да дадем празен чек на МФ да харчи както намери за добре. Днес министър е един, утре друг. Такъв текст е в нарушение на Закона за публичните финанси", каза той. "Демократична България" предложи изрично да се запише, че без редовен бюджет правителството може да прави само непредвидени разходи за преодоляване на бедствия, финансиране на инвестиционни проекти, одобрени от НС, разходи за подготовка и провеждане на избори, неотложни разходи, свързани реда и сигурността. Това предложение обаче не получи подкрепа.

Отхвърлено бе предложението и на Асен Василев от "Продължаваме промяната" да се разпишат подробно разходите по редица програми, за да не бъдат спрени до приемането на редовния бюджет. Става дума за фонд "Научни изследвания", програмите за спорт и култура за децата, транспорт на ученици в труднодостъпни райони, инвитро процедури, скрининги и превенции към Министерство на здравеопазването, финансирането на музеи, библиотеки и читалища и др. Неговото предложение също не беше одобрено.

В пленарна зала отново бяха поставени на гласуване предложенията на ДПС-Ново начало за 0% ДДС за хляба и 9% ДДС за ресторантите. На бюджетна комисия бе взето решение, че тези промени са извън предметния обхват на закона и затова са недопустими. С гласовете на на ГЕРБ, ПП-ДБ и ИТН и въздържалите се от БСП, ДПС-ДПС, това бе потвърдено и в пленарна зала. Йордан Цонев от ДПС-Ново начало се закани, че ще внесе предложенията за по-ниски данъчни ставки за хляба и ресторантите, когато се гледа редовния бюджет за 2025 г. и тогава е уверен, че другите партии щели да ги подкрепят, само дето ще бъдат изгубени два-три месеца.

Дебат предизвика предложението на "Демократична България" да не се вдигат на калпак заплатите в МВР, а да се използва промяната за реформа в системата. Например да се оптимизира и да се освободят пенсионерите в МВР, които били близо 5000. Както и да се обвърже заплатата със средната за региона, а не със средната за страната.

Божидар Божанов от ДБ обяви, че в момента над 95% отиват за заплати, а полицаите нямат химикали. ДБ се обяви пенсионерите в МВР да бъдат поетапно намалявани, защото запушват кариерното израстване на младите полицаи.

"Голям мит е, че МВР е раздута структура, където много служителите трябва да бъдат съкратени. Под МВР са структурирани пожарна, гранична полиция, звената за гражданска защита, които вдигат бройката. За всички е ясно, че има недокомплект", посочи Цончо Ганев от "Възраждане". Според него ако хората в пенсионната възраст, които работят в МВР, да бъдат премахнати, но още на следващия ден РПУ-тата "ще се озъбят без хора". А ако заплатите със средните за райони като Видин, Благоевград, Ловеч - ще се стигне да намаляване на възнаграждения.

"Възраждане" нападна БСП, че изиграла деструктивна роля като не подкрепя вече да се намали ставката ДДС за хляба. "Заради тях сега няма да го гласувам. А обявяват, че са социална и социалистическа партия. Също срамно, че не мина 9% ДДС за ресторантьорите. Заради фетиша "еврозона", се пропуска да се подкрепи туризма", каза Цонев.

Божидар Божанов от ДБ обяви: Не подкрепяме увеличение на заплатите в МВР на калпак, без оптимизация. Над 95% отиват за заплати, а полицаите нямат химикали. Намаляването на от 20 на 10 заплати при пенсиониране е само на тези, които постъпват оттук нататък. Пенсионерите в МВР трябва да бъдат поетапно намаляване, те запушват кариерното израстване на младите полицаи, те стоят и на ръководни позиции.

Не бяха допуснати за разглеждане и предложения на "Продължаваме промяната" за въвеждане на енергийни такси за транзита на руски газ през нашата територия, след като вече влязохме в Шенген, както и промени в Закона за счетоводството, с които се отлага с една година т.нар. финансови ESG одити, за които фирмите не били готови.

Служебният финансов министър Людмила Петкова обяви, че ако България предприеме тези две промени, ще рискуваме санкции от Брюксел.

Не мина и предложение по искане на Българската петролна и газова асоциация да се направят уточнения в биодобавките в горивата, заради чиято липса има опасност от 1 март да не може да се бензин по бензиностанциите. Тази поправка остана да се направи специално с промяна в Закона за енергетиката за по-нататък.

Единодушно бяха гласувани разпоредби, според които компенсациите за бизнеса заради скъпия ток ще продължат да се получават и през 2025 г.

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини от България

Последни новини