„Тошиба“ и „Фойт“ започват ремонта на два хидроагрегата на ПАВЕЦ „Чаира“

Договори с японската корпорация „Тошиба“ (Toshiba) и австрийския консорциум „АББ-Фойт“ ( ABB-Voith) за ремонта на два от хидроагрегатите на Помпено-акумулиращата водно-електрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“, обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в сряда.

Очакванията са в началото на 2026 г. те да заработят и така три четвърти от хидромощността да са налични в енергийната система.

ПАВЕЦ „Чаира“ в продължение на повече от две години и половина бе извън строя заради тежка авария по време на проби за пускането на единия от двата ремонтирани агрегати, докато другите два и без това не работеха. В края на 2024 г. бе пуснат в експлоатация след ремонт хидроагрегат 2.

Сега започва възстановяването на хидроагрегати 1 и 3, а междувременно се провежда обществена поръчка за доставка на изцяло ново оборудване за хидроагрегат 4, но и за 3, при който ремонтът е закърпващ. Първите два опита да се намери доставчик се провалиха, заради липсата на интерес, сегашната поръчка е за 240 млн. лв., което е с 20 млн. лв. повече от предишната процедура.

„Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската Тошиба и консорциума „Фойт АББ“, коментира Малинов, цитиран от пресцентъра на медомството му.

Договорите с двете компании са били подписани в сряда сутринта в Министерството на енергетиката в присъствието и на посланика на Япония в България Хисаши Мичигами и търговския съветник в посолството на Австрия в България Филип Купфер.

Корпорацията „Тошиба“, която е производител на оригиналното оборудване на централата, ще ремонтира хидроагрегат 1, а консорциумът „АББ-Фойт“ – хидроагрегат 3. Австрийците всъщност изпълняваха и ремонта, при който стана аварията, причинена според експертизата от прекомерна експлоатация на хидромощността и претоварване на метала на агрегатите. Тя ремонтира и хидроагрегат 3, като коментираната тогава цена на ремонта бе 5 млн. евро. Същата се посочваше и за хидроагрегат 2.

Сега от ведомството не посочват колко ще плати „Националната електрическа компания“ за двата ремонта.

Малинов отново отбелязва, че работата на ПАВЕЦ „Чаира“ има ключово значение както за енергийната сигурност, така и за по-доброто балансиране на електроенергийната система и за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в региона.

„България има богати водни ресурси, чието пълноценно използване ще ни осигури предвидимост и устойчиви решения в енергетиката. Сътрудничеството ни с „Тошиба“ и консорциума „Фойт-АББ“, които разполагат с безспорна експертиза и опит, е ключова стъпка в тази посока“, посочи служебният министър.

По неговите думи, благодарение на това сътрудничество, още в началото на 2026 г. три от четирите агрегата на централата ще могат да работят отново, осигурявайки над 600 МВт електроенергия в помпен и акумулиращ режим за българските потребители.

Посланикът на Япония в България Хисаши Мичигами е благодарил за активните усилия на Малинов за задълбочаване на двустранните отношения след посещението му в Япония през есента на 2024 г. Той изтъкнал задоволството си от възстановяването на бизнес отношенията между двете държави, чиито символ е ангажирането на „Тошиба“ с ремонта и рехабилитацията на хидроагрегат 1 на централата.

В заключение министър Малинов призовал японските и австрийските компании да участват активно в бъдещите проекти на България в енергетиката, допринасяйки по този начин за задълбочаване на отношенията между нашите държави. „В това може да разчитате изцяло на подкрепата на Министерството на енергетиката“, декларирал той.

 

Източник: Медиапул

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини