Древният обект Руджм ел-Хири, известен също като „Колелото на духовете“ и като „сирийския Стоунхендж“, разположен на платото Голан в югозападна Сирия, е впечатляващ паметник, който досега се е смятало, че астрономическа обсерватория. Предишни изследвания предполагат, че обектът е бил създаден с цел наблюдение на небесни тела, тъй като е подравнен със звездите и планетите.
Ново изследване обаче поставя под съмнение тази теория, разкривайки, че обектът е променил позицията си през хилядолетията. Екип изследователи от Телавивския университет и университета „Бен-Гурион“ в Негев установява, че местоположението и ориентацията на Руджм ел-Хири са се изместили значително заради геоложките процеси в района.
Според учените тектоничната еволюция на региона е довела до извъртане на скалните блокове, което е променило посоката на главния вход и радиалните стени. Анализите, основаващи се на GPS и палеомагнитни реконструкции, показват, че обектът се е завъртял обратно на часовниковата стрелка и е изместен с десетки метри от първоначалната си позиция.
Изследователите смятат, че строителството на Руджм ел-Хири е започнало още през 4500 г. пр.н.е., но различни части са били достроявани и променяни до бронзовата епоха (между 3600 и 2300 г. пр.н.е.), а вероятно и след това. Други изследвания предполагат, че обектът е бил използван като крепост или място за събрания.
Кредит: Йонатан Мизрахи (Yonathan Mizrahi), един от първите археолози, които разкопават този паметник.
В центъра на съоръжението има купчина камъни, изградена като стъпаловиден конус с диаметър 20 - 25 метра и височина над 4 метра, наречена керн. В археологията керни се използват за обозначаване на каменни могили, каменно ядро в земно-насипни могили и засипване на долмени с камъни.
Кернът е заобиколен от три пръстена от стени (сега по-скоро като каменни валове) - външният (да го наречем първи) е с размери приблизително 155 м от север на юг или 145 м от запад на изток и е дебел 3,2 - 3,3 м; вторият съответно 115 - 105 м с дебелина 2,6 - 3 м; третият е 90 - 70 м с дебелина 1,8 - 2 м. Четвъртият зид е полупръстен с диаметър 50 м и дебелина 1,2 - 1,5 м, с отворена страна на югоизток. Във външния пръстен има две празнини, обърнати на североизток (ширина 29 м) и на югоизток (26 м); Вътре и в двете от тези „порти“ има няколко правоъгълни съоръжения. Вторият и третият пръстен са свързани на няколко места с радиални стени.
Интериор на камерата, чийто таванът е направен от две плочи, едната от които тежи повече от 5,5 тона. Кредит: Wikimedia Commons
Но какво представлява всичко това? Кой, кога и защо е донесъл тук всички тези камъни с обща маса около 40 хиляди тона, ако не и повече? Трябва ли обектът да се тълкува като крепост, склад, храм, погребален комплекс, календарна обсерватория или нещо друго?
Учените подчертават, че повечето археологически обекти в региона са били използвани повторно дълго след първоначалното им изграждане. Това включва добавяне на нови елементи, строителство върху по-стари структури и модифициране на околния ландшафт. Руджм ел-Хири е ярък пример за такъв сложен процес на променяне през времето.
Геофизичен анализ на района около Руджм ел-Хири. Кредит: Khabarova et al., Remote Sensing, 2024
Това изследване е първото, което използва съвременни научни методи в района на Южния Левант. Изследователите смятат, че има още много за откриване в региона, а анализът на промените в структурата във времето може да разкрие нова информация за тези древни паметници. Тази информация може дори да бъде използвана за обучение на модели на изкуствен интелект, които да идентифицират подобни човешки конструкции на сателитни изображения, невидими от земята.
(a) Географско местоположение на Руджм ел-Хири; б) Въздушен изглед; (c) Профил на разстояние-височина на околния район спрямо най-северната точка на Галилейското езеро (вертикална ос – надморска височина под/над морското равнище, в мили; хоризонтална ос – разстоянието в километри). Вертикалната линия показва местоположението на Руджм ел-Хири. Кредит: Khabarova et al., Remote Sensing, 2024/Freikman & Porat, J. Inst. Archaeol. Tel Aviv Univ., 2017
Изследването също така предлага да се направят сравнителни проучвания с други мегалитни структури и гробни могили по света, за да се разберат по-добре техните цели и развитие.
Справка: Discussion Points of the Remote Sensing Study and Integrated Analysis of the Archaeological Landscape of Rujm el-Hiri; Olga Khabarova, Michal Birkenfeld and Lev V. Eppelbaum
Remote Sens. 2024, 16(22), 4239; https://doi.org/10.3390/rs16224239
Източник: Surprise Turning of Ancient 'Wheel of Ghosts' Casts Doubt on Astronomical Purpose, sciencealert