Вече е безопасно да се лети за Европа

Председателят на Международната организация за гражданска авиация Роберто Гонсалес заяви в Ню Йорк, че вече е безопасно да се лети за Европа, след като властите започнаха да отменят ограниченията за полети, предаде ДПА. Европейското въздушно пространство започна постепенно да се отваря за полети след няколкодневно прекъсване заради изригването на вулкана в Исландия.

"Това означава, че сега е безопасно", каза Гонсалес пред репортери в Ню Йорк след среща с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун. "Никой няма да лети, ако има опасност", добави той.

Специалисти предупреждават, че авиокомпаниите трябва да извършат строга проверка на двигателите на самолетите в случай на съмнение, че машината е минала през облака от вулканична пепел, съобщават агенциите. Европейската агенция за контрол над въздухоплаването Евроконтрол съобщи, че нито един самолет досега не е минал през облаците от пепел, изхвърляна от исландския вулкан. В съобщението се посочва, че по-голяма концентрация на вулканична пепел сега има само над Атлантическия океан и над Балтийско море.

През последните няколко дни в Европа бяха анулирани над 95 хиляди полета. В края на миналата седмица загубите на авиокомпаниите, натрупани заради затварянето на въздушното пространство над Европа, нахвърлиха един милиард долара и представители на авиационния сектор настояват Европейският съюз им изплати компенсации.

Повече от пет средни и малки европейски авиокомпании са заплашени от фалит след продължителното затваряне на европейското въздушно пространство, съобщи ръководителят на Международната асоциация за въздушен транспорт /ИАТА/ Джовани Бисиняни, цитиран от агенция Франс прес. Компаниите нямат вече пари след затварянето на европейското небе, каза той и добави, че ще поиска от ЕС да позволи на правителствата на страните-членки да изплатят на авиокомпаниите загубите от престоя на земята на техните самолети.

Активността на исландския вулкан спада пред последните няколко часа, съобщи исландската Служба за гражданска защита, цитирана от агенция Ройтерс. "Забелязахме признаци, че активността на вулкана отслабва. Той изхвърля по-малко пепел и изглежда също, че активността в кратера е по-слаба", каза началникът на Службата за гражданска защита Рогнвалдур Олафсон. "Трябва внимателно да подбираме думите си, но и учените потвърдиха, че активността отслабва. Не можем да твърдим, че най-лошото е минало, но се надяваме да е така", добави той.

Вулканът, намиращ се на около 120 км от столицата Рейкявик, който бе спокоен почти 200 години, изригна на 14 април.

Исландски учени се опасяват, че Ейяфятлайокутл може да причини още по-голяма беда - да активира намиращия се на около 20 км вулкан Катла, чието изригване може да бъде 10 пъти по-силно, предаде Асошиейтед прес. Това би могло да бъде най-лошият сценарий за авиоиндустрията и пътуванията по света. Двата вулкана се намират един до друг в Южна Исландия и вероятно са свързани с мрежа от магмени канали. Затова независимо от съобщенията, че активността на Ейяфятлайокутл отслабва, магмата отдолу продължава да се движи и е възможно да избие на друго място.

Катла не показва признаци на активност, но учените, които следят вулканичната дейност, са предпазливи. Професорът по геофизика Пал Ейнарсон казва, че понякога изригването на вулкан може да предизвика изригването на друг близък вулкан и че при последните три пъти, когато Ейяфятлайокутл се е активирал, Катла също е изригвал.

Катла изригва приблизително на всеки 80 години и за последен път това е станало през 1918 г. Засега няма признаци това да се случи, но изригванията на вулканите, както и земетресенията, е трудно да се предвидят, посочват учените.

Източник: dariknews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини