Хаг Джонс, професор по андрология в университета на Шефийлд, твърди, че 10% от мъжете на над 50-годишна възраст страдат от "мъжка менопауза" или от синдрома на недостиг на тестостерон. При хората със сърдечносъдови болести и диабет тип 2 този показател е 17%, съобщи в. "Дейли мейл", цитиран от БТА.
Причината е, че след 30-годишна възраст нивото на тестостерона при мъжете спада по естествен начин с 1% на година. При нездравословен начин на живота процесът може да се ускори. Тестостеронът е важен не само за мъжката потентност и сексуалното влечение, но и за поддържане на мускулна маса, за здравината на костите, доброто настроение и прилива на енергия.
В резултат мъжете страдат от чести смени на настроенията, от депресия или раздразнителност. Освен това трупат повече килограми, по-често се уморяват, сексуалното им желание намалява, започват да падат космите по лицето и тялото им.
Освен това изследване от 2007 г. на учени от Медицинската школа в Сан Диего, Калифорния, показва, че мъжете с ниско ниво на тестостерона умират по-рано. Проф. Джонс твърди, че ниското ниво на тестостерона трябва да се лекува. Въпросът обаче не е толкова прост.
Първо, процесът е продължителен. Второ, изисква се внимателен подход и прецизно дозиране, основаващо се на анализа на кръвта. Самото лечение се извършва чрез инжекции, които се поставят на различни интервали от време - 3, 10 или 14 седмици. Съществуват възможности за използване на лепенки, гел или имплантати.