"Звук и светлина" на Царевец или защо все още се гордеем, че сме българи

Едва ли в днешно време има българин, който да не е чувал за уникалния по рода си спектакъл "Звук и светлина".

Аудио-визуалното шоу, което сигурно и след десетки години ще кара редица поколения да се гордеят с произхода си, е част от незабравимата магия на културно-историческото наследство не само на Велико Търново, но и на цяла България.

Дори и стотици чужденци са оставали прехласнати по уникалната атракция, чрез която средновековната крепост разтваря врати, хълмовете на Царевград Търнов се раздвижват и миналото оживява пред очите им.

Те стават преки свидетели на славната и трагична история на Второто българско царство, представена чрез драматичен музикален фон, разноцветни светлини, лазери и църковни камбани.

В такива моменти едва ли някой от нас се замисля за мястото, в което живее, трудностите, с които се сблъсква и миговете, в които се пита: "Дали няма да е по-лесно извън граница"...

Идея и реализация

Идеята за възпроизвеждането на историята на Царевград се ражда през далечната 1978 година и е дело на кмета на старопрестолния град Иван Генджов и заместника му Драгни Драгнев. Тогава на две големи имена в българската литература - Антон Дончев и Серафим Северняк - е възложено да напишат идейните проекти за "Звук и светлина". След предаването им обаче те не са одобрени, тъй като прекалено напомнят за театрална постановка.

На дневен ред идва съвсем ново лице - популярният български режисьор Въло Радев, който се наема да представи своята гледна точка. На 25 юни 1979 г. проектът е представен и одобрен, а реализацията е поверена на чешката "Арт Центрум". За съжаление Търново трябва да чака още цели 6 години за техническото осигуряване на атракцията (общината отпуска 3,5 млн. лева) преди официалната поява на спектакъла на бял свят.

Подготовката

Първоначално над проекта работят само чехи. Единственият роден представител в колектива е арх. Иван Чолаков. По-късно обаче в екипа се включват самият Въло Радев и колегата му Ярослав Хник, които се заемат с най-трудното - режисьорската разработка.

Озвучването е дело на местни музиканти и е записано в дигитално студио в Прага, но едва през 1987 г. започва напасването на светлините със звуковия съпровод. Най-скъп в цялата система е лазерът, който за онези времена струва "скромните" 84 хиляди долара, осветяването се извършва чрез 2500 лампи с мощност от 1000 до 200 вата.

Камбаните в шоуто са шест на брой, като най-тежката е цели 6 тона и е изработена в Германия, останалите са чешко производство.

Производител на цялата автоматичната система е Чешкият институт за автоматизация, който тогава дал гаранции едва 12 години за програмата. Цялото шоу от цветна феерия, звук и камбани се дирижира от компютър, за който се грижат два екипа.

Началото

Официалното откриване на спектакъла е през 1985 година в чест на 800-та годишнина от обявяването на Велико Търново за столица на Втората българска държава. Трагичен инцидент обаче бележи началото му - по време на шоуто една от козирките на близкия ресторант "Света гора", на която се били натрупали желаещи да видят "Звук и светлина", се срутила. Все пак се разминало без жертви и само с няколко ранени.

25 години "Звук и светлина"

През годините аудио-визуалният спектакъл се превръща в емблема на културното ни наследство. Близо 10 000 души му се любуват годишно, като сред тях има и много чужденци. Сред почитателите му са и редица посланици - знаменателно е посланието на бившия аржентински, който изпратил благодарствено писмо до общината, а пък екс американският Джеймс Пардю пътува често до Търново, само за да се наслади на спектакъла със семейството си или близки гости.

Днес всеки, който има нужните средства, може да си поръча "Звук и светлина" за различни поводи. Най-честите такива са сватби, но има и тъжен спомен - преди години възрастни мъж и жена са платили той да бъде излъчен в памет на сина им.

Момчето обожавало спектакъла, но починало твърде младо и на шестия месец от смъртта му родителите му пожелали да си спомнят за него по този начин. До момента шоуто е излъчвано близо 5000 пъти и е вероятно най-добрата туристическа реклама за Велико Търново.

За финал не можем да пропуснем и още един факт, с който да се гордеем - "Звук и светлина” е уникална атракция за Европа. Подобни спектакли има само на още няколко места в света, като най-известните са три - в кв. Газа на Кайро, на пирамидите в "Долината на царете" и "Тадж Махал" в Индия.

Как работи:

Продължителността е точно 20 минути. По хълма има разположени около 500 точки, като на всяка от тях са монтирани 4 прожектори, светещи в жълто, червено, синьо и зелено.

Прожекторите се управляват чрез компютър в командната зала, а светлинното шоу тече в абсолютен синхрон със звуковата част. На обекта има разположени точно 72 табла с 2500 лампи, които също работят чрез помощта на компютъра. За спектакъла се грижат 12 техници, разделени в два екипа, дежурещи по седмица.

Източник: avtora.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини