Всяко второ от децата у нас не говори български като майчин език. Това стана ясно вчера от изказването на депутата от ГЕРБ Ирена Соколова по време на дебата при промените на Закона за народната просвета. По думите на Соколова 48% от малчуганите у нас не могат да говорят български, което на практика означава, че половината от учениците в България не разбират добре езика, на който се преподава и това е причина да отпадат от училище, пише Монитор.
По тази причина вчера Народното събрание гласува решение, с което децата от петгодишна възраст да посещават задължително предучилищни занимани. С тази поправка парламентаристите се надяват да удължат срока на подготовка за класната стая.
Така докато навършат 7 децата ще владеят български достатъчно добре, за да не отпадат от училище.
Както депутатите, така и образователният министър Сергей Игнатов бяха категорични, че за най-малките попълнения в училищата трябва да бъдат обособени различни зони. Те трябва да са оборудвани не с чинове и черни дъски, а с кътове за игра, хранене и почивка.
Предвижда се още, ако предучилищната подготовка се осъществява в училище, а не в детска градина, най-малките да нямат достъп до класните стаи на големите ученици.
За да имат време да постигнат това обаче, общините ще получат две години гратисен период, а не както гласеше първоначалният текст само 12 месеца. Това се налага защото по думите на министър Сергей Игнатов стандартът за издръжка на децата ще бъде увеличен от 1400 на 1626 лв., родителите на 5- и 6-годишните пък ще доплащат до лев и петдесет на ден за топлия обяд на децата.
Протести сред опозицията предизвикаха предлаганите от просветното ведомство глоби от 200 до 2500 лева, с които да се наказват родители, отказали достъп на детето си до предучилищна. По данни на Националния статистически институт, цитирани от депутата на ДПС Алиосман Имамов, едва 26% от децата у нас не ходят на детска градина, но не защото родителите им ги спират, а заради липсата на свободни места.
Родители, които не пускат децата си в задължителната предучилищна група или на училище, да полагат общественополезен труд, вместо да плащат глоба. Това предложи просветният министър Сергей Игнатов.