След поредица от скандали депутатите отхвърлиха ветото на президента върху промените в Кодекса на труда в гласуване и прегласуване.
Ветото бе отхвърлено със 130 гласа "за", 49 "против" и без въздържали се.
Народните представители разглеждаха днес за пореден път Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от Народното събрание на 23 юни тази година и върнат за ново обсъждане с Указ № 176 на президента на републиката.
Първанов оспорваше разпоредбите на закона, които засягат трудовите права на гражданите, гарантирани от Конституцията на страната, от задължения на българската държава по международни договори и не са присъщи на социалната държава, каквато България трябва да бъде според преамбюла на Конституцията.
Президентът не бе съгласен да се отнема придобито от работниците и служителите право на отпуск – неговото реално упражняване и заместващото го парично обезщетение при прекратяване на трудовото, съответно служебното правоотношение. Поради несъответствие на посочените текстове с Конституцията, с международни актове, с правото на Европейския съюз, както и с утвърдени вековни правни принципи президентът упражни правото си на вето върху закона.
Държавният глава отчете и изразените в публичното пространство становища, включително и официалното становище на КНСБ.
Той сподели категоричната позиция на синдикалната организация, че ограничаването на правото на ползване и обезщетение за вече натрупани отпуски ще има негативно действие за правоимащите. Президентът е на мнение, че направените предложения от синдикатите са рационални и би следвало да се отчетат при измененията на кодекса.